Poniedziałek na rynkach finansowych 30 III 2020 (RELACJA)

opublikowano: 30-03-2020, 07:14
aktualizacja: 30-03-2020, 13:24

Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzeń na rynkach finansowych. Akcje, obligacje, surowce, waluty i makro.

22:15  Tym razem nie było "czarnego poniedziałku" na Wall Street. Indeksy zaliczyły solidne wzrosty. Więcej...

21:10  Notowania ropy zeszły do najniższego poziomu od lutego 2002 r., choć udało się (przynajmniej tym razem) obronić kluczowy poziom 20 USD/b. Więcej...

20:41  Poniedziałkowe notowania złoto zakończyło niewielką przeceną. Korekcie poddały się również srebro, miedź i platyna. Natomiast notowania palladu lekko świeciły na zielono. Więcej...

19:12  PGNiG wygrało arbitraż z Gazpromem, szacuje swoje roszczenia na 1,5 mld USD. Więcej...

19:00  Amerykański koncern Johnson & Johnson twierdzi, że ma potencjalną szczepionkę przeciw koronawirusowi. Więcej... 

18:45  James Bullard, szef Banku Rezerw Federalnych z St. Louis uważa, że Stany Zjednoczone mogą sobie pozwolić na biliony długów. Więcej...

18:20 We Włoszech odnotowano najniższą liczbę nowych przypadków zakażeń od niemal dwóch tygodni.

18:09 Cisza przed burzą?

17:06 LPP nie będzie płacić w tym roku dywidendy, a zarząd "kieruje się dobrem pracowników i chęcią utrzymania miejsc pracy oraz zapewnieniem płynności finansowej spółki, w aktualnej trudnej sytuacji rynkowej, wywołanej epidemią koronawirusa COVID-19".

16:57 W lutym 2020 r. indeks podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 2,4 proc. w ujęciu miesięcznym, wynika z danych National Association of Realtors (Krajowe Stowarzyszenie Agentów Nieruchomości).

Mediana oczekiwań zakładała spadek o 1,0 proc. wobec wzrostu o 5,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie z 5,2 proc.

16:54 Piotr Bogusz, analityk biura maklerskiego mBanku, obniżył o 38 proc. do 5,8 tys. zł cenę docelową akcji LPP. Więcej...

16:38 Najświeższe dane ze Stalexportu o ruchu na odcinku A4

16:17 Ekonomiści Banku Millennium prognozują 3-procentowy spadek PKB w Polsce w 2020 r.

15:57 UBS i HSBC radzą klientom zwiększanie zaangażowania w akcje azjatyckie.

15:54 Innego zdania są eksperci JP Morgana, którzy choć liczą się z tym, że notowania ryzykownych aktywów cechować będzie duża zmienność ze względu na niepewnosć co do głębokości i długości koronarecesji, to uważają że większość rynków zaliczyła już dołek, informuje Bloomberg.

15:48 Amerykańskie akcje nie osiągnęły jeszcze dolka wyprzedaży, spowodowanej obawami o skutki koronawirusa i wcale nie są takie tanie, ostrzegają stratedzy Sanford C. Bernstein.

- Wciąż wielką niewiadomą jest czas trwania ograniczeń w największych gospodarkach - przypominają eksperci, cytowani przez agencję Bloomberg.

Więcej...

15:46 Goldman Sachs uważa, że wpływ pandemii na niektóre branże znane z płacenia dużych dywidend spowoduje ich spadek o 25 proc. w 2020 roku, donosi Reuters.

15:42 S&P500 wzrósł o 1,4 proc. na otwarciu sesji, Dow Jones zyskał 1 proc. Wyróżnia się sektor ochrony zdrowia (+2,8 proc.).

15:25 Czy #zostańwdomu przekłada się na większe spożycie alkoholu, w tym wina?

- Obecnie dostępne dane o sytuacji wynikającej z pandemii nie pozwalają na wiarygodne oszacowanie jej wpływu na nasze wyniki - mówi Katarzyna Koszarna, odpowiedzialna za relacje inwestorskie w spółce Ambra, giełdowym producencie win.

Jak dodaje, ograniczeniu uległa sprzedaż w Horeca (hotele, restauracje, catering) i większości sklepów należącej do spółki sieci Centrum Wina / Distillers Limited.

- Udział tych kanałów w przychodach Grupy Ambra nie jest jednak znaczący - dodaje Katarzyna Koszarna.

Wyniki za trzeci kwartał roku obrotowego 2019/2020 spółka opublikuje 13 maja. 

15:17 Najnowszy bilans zakażeń: 1984 (26 osób zmarło).

15:17 Potrzeba jest matką wynalazków.

15:02 Zanosi się na kolejne ograniczenia, związane z pandemią.

"We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosi nowe regulacje związane z ograniczeniami dotyczącymi epidemii" - powiedzial Michał Dworczyk, szef KPRM, w Polsat News.

14:29 Na GPW sesja bez większych emocji.

13:32 Notowania Juventusu rosną o 5 proc. po decyzji piłkarzy, o rezygnacji z pobierania pensji od marca do czerwca. Dla klubu to oszczędność 90 mln EUR.

13:18 Komisja Europejska zgłosi formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen, dowiedziała się PAP ze źródła w tej instytucji. Bruksela ma wydać decyzję jeszcze w tym tygodniu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

12:28 Zdiagnozowanie zakażenia koronawirusem jednego z pracowników zakładu Kokoszki II w Gdańsku, należącego do giełdowego Pekabeksu, spowoduje 2-tygodniową przerwę w produkcji. Więcej...

11:59 Jeśli rząd nie przypomni sobie o dużych firmach, bezrobocie może sięgnąć 25 proc. – uważa Roman Karkosik, który kontroluje grupę Boryszew.

10:57 Po kilku sesjach wyraźnych przecen, notowania amerykańskiego dolara powróciły do zwyżek, wywierając na nowo presję na spadek cen złota. To pokazuje, że na początku bieżącego tygodnia pojawiła się nowa fala pesymizmu na globalnych rynkach finansowych, która skłoniła inwestorów do ucieczki w stronę gotówki. Więcej...

10:56 Rozwój pandemii w Polsce vs inne kraje.

10:48 W niedzielę padł nowy rekord wszechczasów serwisu Steam. Równolegle było w nim zalogowanych ponad 23,4 mln graczy. Dzień wcześniej w szczycie było to 22,6 mln osób. Więcej...

Dziś nie wpływa to jednak pozytywnie na notowania spółek z sektora.

10:31 BioMaxima zarejestrowała testy genetyczne do wykrywania SARS-CoV-2 oparte na metodzie Real Time PCR. Spółka rozpoczyna też sprzedaż eksportową szybkich testów przesiewowych. Więcej...

10:26 Ciekawy wykres od blogerów DM BOŚ, pokazujący, że w ostatnim czasie spółki "value" przegrały ze spółkami wzrostowymi.

9:54 Rafał Sadoch z mBanku o sytuacji na rynku ropy.

"Wraz z tym jak aktywność na świecie zamarła, podobnie drastycznie zmniejszył się popyt na ropę, co przy rosnącym wydobyciu budzi już problemy związane z magazynowaniem surowca. Notowania ropy znajdują się na 17-letnich minimach i choć w średnim terminie obecna sytuacja jest nie do utrzymania, to jednak nie można wykluczać scenariusza dalszego zejścia notowań w kierunku 10 USD w sytuacji gdy nie będzie na świecie chętnych do kupowania surowca"

9:53 Aktualne prognozy dynamiki PKB w Polsce w 2020 r.

Moody’s 3,0

MF 2,0

NBP 2,0

Fitch 1,8

PIE 1,1/-0,7/-4,7

mBank -0,3

Credite Agricole -2,1

Citi -3,2

Morgan Stanley -3,6

9:32 Zwyżką notowań wyróżniają się dziś:

Biomed Lublin - po tekście w "PB"

Ryvu - po informacji o SEL120

9:31 Rzut oka na początek notowań na GPW:

9:17 Trudna sytuacja związana z gwałtownym rozwojem epidemii nie wpływa na poziom produkcji KGHM Polska Miedź, poinformowała spółka w komunikacie.

9:11 Ekonomiści Credit Agricole spodziewają się, że PKB w Polsce w 2020 r. obniży się o 2,1 proc. Jeszcze 2 tygodnie temu prognozowali dynamikę na poziomie +1,2 proc.

Więcej...

8:55 Złoty w poniedziałek rano:

8:54 Donald Trump:

- szczyt zachorowań za 2 tygodnie

- social distanscing wydłużony do 30 kwietnia

- do 1 czerwca USA będą na drodze do normalności

8:53 Bilans zgonów z powodu koronawirusa wzrósl o 4 do 26, podało Ministerstwo Zdrowia.

Bilans zakażeń, potwierdzonych wynikami testów, wzrósl o 43 do 1905. 

8:06 Spółka Hemp&Wood, której notowania wystrzeliły po serii komunikatów, w których zapowiedziano zajęcie się dystrybucją maseczek oraz prace w kierunku wykorzystania kanabinioidów w walce z koronawirusem, zmieni nazwę na Hemp&Health, co ma lepiej oddawać dwa filary działalności.

8:05 O wszystkich restrykcjach wprowadzanych w ostatnich tygodniach decyduje Łukasz Szumowski. Rozważane są kolejne. To, czy będą kolejne, zależy od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja - powiedziała Jadwiga Emilewicz w Trójce.

8:00 Najważniejsze informacje poranka w pigułce.

7:58 Druga ważna informacja z rynku farmaceutyków: Ryvu Therapeutics otrzymało od FDA, amerykańskiego regulatora rynku leków, informację o możliwości nadania statusu leku sierocego dla cząsteczki SEL120.  Więcej…

7:41 Breaking news? Czas pokaże.

7:40 Indeksy największych rynków akcji w Azji spadają, ale na niektórych przewaga podaży słabnie. Więcej...

7:39 Analitycy Santandera przyjrzeli się niemal 100 spółkom z GPW i wytypowali te, które w czarnym scenariuszu najszybciej mogą się znaleźć w tarapatach. Więcej...

7:33 Przepisy tarczy dotyczące galerii handlowych zamiast obniżki czynszów proponują zawieszenie umów najmu na czas epidemii.

Więcej...

7:31 Jak wyglądały pierwsze gorące dni epidemii w sektorze bankowym? Liczba zapytań kredytowych spadła o ponad 30 proc. Banki miały jednak na głowie co innego. Więcej...

7:25 W USA ograniczenia, nałożone w związku z koronawirusem, mają obowiązywąć aż do 30 kwietnia.

7:24 Bank centralny Chin dokonał największej od pięciu lat obniżki stopy pożyczek dla banków.

Więcej...

7:23 Włoski minister zdrowia Roberto Speranza potwierdził w niedzielę wcześniejsze zapowiedzi, że obowiązujące do 3 kwietnia w kraju ograniczenia możliwości wychodzenia z domu i inne kroki będą przedłużone. Jak zaznaczył, okres ten nie będzie krótki. Więcej...

7:14 Cena ropy Brent spadała nawet o 7,6 proc. i była najtańsza od listopada 2002 roku. Kurs ropy WTI spadał przez krótki czas poniżej 20 USD za baryłkę

Więcej...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane