Czytasz dzięki

Kurs ropy spadł najniżej od 17 lat

opublikowano: 30-03-2020, 06:26

Doniesienia o kolejnych ograniczeniach wprowadzanych w największych gospodarkach w celu zapanowania nad pandemią koronawirusa i świadomość rosnącej w tym samym czasie podaży ropy powodują spadek ceny surowca.

Cena ropy Brent spadała nawet o 7,6 proc. i była najtańsza od listopada 2002 roku. Kurs ropy WTI spadał przez krótki czas poniżej 20 USD za baryłkę. Spadek popytu z powodu zatrzymania gospodarek spowodował, że producenci mają problem z magazynowaniem ropy. Niektórzy analitycy uważają jednak, że główną przyczyną obecnego mocnego spadku cen jest dalszy brak porozumienia między Arabią Saudyjską i Rosją.

Notowania ropy Brent od listopada 2002 roku
Zobacz więcej

Notowania ropy Brent od listopada 2002 roku

- Obawy o popyt są ważne, ale dobrze znane. To, co tak naprawdę pchnęło rynek w dół, to sygnały z Arabii Saudyjskiej i Rosji, że planują kontynuację swojej dotychczasowej polityki – powiedział Vivek Dhar, analityk rynku surowców w Commonwealth Bank of Australia. 

W ubiegłym tygodniu Rosja wysłała sygnały, z których można było odczytać gotowość do rozmów z Arabią Saudyjską na temat nowego porozumienia w sprawie stabilizacji rynku. W piątek przedstawicie królestwa poinformowali jednak, że nikt się nie kontaktował w tej sprawie. Potem rosyjski wiceminister energii Paweł Sorokin powiedział, że ropa po 25 USD nie jest zadowalająca, ale nie jest też katastrofą dla rosyjskich producentów.

Ropa Brent z wiodącego kontraktu tanieje obecnie o 6,1 proc. do 23,40 USD. Kurs baryłki ropy WTI spada o 4,7 proc. do 20,49 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane