Popyt na złoto spadł pierwszy raz od 2009 r. (WYKRES DNIA)

Wyraźną przeceną zareagowali inwestorzy na nowy raport Światowej Rady Złota, który wskazał na spadający popyt na kruszec, donosi portal BusinessInsider.

W piątek po południu notowania złota spadały w dolarach o 1,2 proc., do najniższego poziomu od pół roku. W złotych uncja była najtańsza aż od półtora roku, jeśli nie liczyć zaledwie jednej sesji w grudniu. Wiarą inwestorów w dalsze zwyżki notowań metalu zachwiał opublikowany w czwartek cokwartalny raport Światowej Rady Złota.

Jak z niego wynika, światowy popyt na kruszec spadł w ubiegłym roku o 4 proc. Zapotrzebowanie w skali globu sięgnęło 4405,5 ton, co było wynikiem spadającego popytu zarówno w segmentach jubilerskim oraz przemysłowym, jak i inwestycyjnym. Większy popyt zgłosiły jedynie banki centralne, które skupiły 534,6 tony, najwięcej od 50 lat.


Zmiany wielkości popytu na złoto (w tonach) wg sektora. Jasnozielony - jubilerski, ciemnozielony - przemysłowy, różowy - inwestycyjny, fioletowy - banki centralne. Źródło: Światowa Rada Złota.

Niepokoić mogą ostanie decyzje znanych inwestorów. Zaangażowanie utrzymywane przez fundusz hedgingowy George’a Sorosa, spadło aż o 55 proc. Tymczasem fundusz Moore Capital Management pozbył się większości pozycji obliczonych na dalsze zwyżki cen złota.

- Nie znam żadnego aktywa, które drożałoby przez 12 lat z rzędu. To budzi obawy. Przydałaby się ładna korekta, więc może już czas – powiedział znany z pozytywnego nastawienia do kruszcu inwestor Jim Rogers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Marek Druś, BusinessInsider

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt na złoto spadł pierwszy raz od 2009 r. (WYKRES DNIA)