Porozumienie UE z Turcją ws. uchodźców jest zagrożone

PAP
opublikowano: 23-07-2016, 22:30

Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner, uważa, że porozumienie między UE a Turcją w sprawie uchodźców jest zagrożone wobec wzmagającej się fali represji w tym euroazjatyckim kraju po próbie zamachu stanu z 15 lipca i wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Chadecki polityk wyraził zaniepokojenie "podkopywaniem państwa prawa" w Turcji.

Powiedział, że - jego zdaniem - przyszłość porozumienia zawartego przez Ankarę z Unią Europejską, które dotyczy odsyłania z wysp greckich uchodźców na terytorium Turcji, jest niepewna.

W zamian za to Bruksela obiecała Ankarze pomoc w wysokości 6 mld euro i zniesienie obowiązku wizowego dla Turków udających się do krajów UE. Uzależnia to jednak od zreformowania polityki antyterrorystycznej Ankary zgodnie z europejskimi standardami, czego Turcja nie zamierza uczynić.

"Nie jest pewne, czy porozumienie da się utrzymać w obecnej sytuacji" - powiedział w sobotę Mitterlehner wiedeńskiemu dziennikowi "Standard".

"Sprawy w Turcji przybierają niezwykle niebezpieczny obrót. Na razie trudno ocenić sytuację i trudno ją kontrolować" - oznajmił wicekanclerz, który piastuje również tekę ministra nauki i jest liderem mniejszościowej w rządzącej koalicji Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane