Portugalia: Podjęto próby wymuszenia opadów deszczu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2005, 21:02

W Portugalii, której południowa część od pięciu miesięcy cierpi z powodu suszy, rozpoczęto w środę próby sztucznego wymuszenia opadów atmosferycznych.

W Portugalii, której południowa część od pięciu miesięcy cierpi z powodu suszy, rozpoczęto w środę próby sztucznego wymuszenia opadów atmosferycznych.

    Transportowy samolot wojskowy C-130, który wystartował z lotnika pod Lizboną, kierowany radarami służb meteorologicznych szuka chmur, aby wymusić z nich opady deszczu.  Kiedy znajdzie skupiska chmur, będzie rozpylać na nie flarę jodku srebra, czyli biliony maleńkich cząsteczek tego związku. Jodek srebra, w zetknięciu się z cząsteczkami pary wodnej powoduje ich kondensację w większe krople, które stają się tak ciężkie, że nie mogą ich udźwignąć istniejące w chmurach prądy termiczne, i opadają w postaci deszczu.

    Wymuszanie deszczu jest programem koordynowanym przez lizboński uniwersytet Universidade Lusofona.

    Podobnych sposobów wymuszania deszczu próbowano w innych krajach, m.in. w USA i Izraelu, ale - jak pisze agencja AP - wśród naukowców nie ma zgodności co do skuteczności tych metod.  Oprócz jodku srebra używano do wymuszania opadów również soli i drobinek cementu. Amerykańskie Narodowe Centrum Badań Atmosferycznych eksperymentowało także z flarami zawierającymi cząsteczki higroskopijnej substancji, które przyciągają parę wodną z chmur.

    W środę na północy Portugalii spadł śnieg, ale rolnicze regiony na południu kraju przeżywają najbardziej suchą zimę od ponad 100 lat. W całej Portugalii w styczniu opady były mniejsze o ponad 80 procent od przeciętnych dla tego miesiąca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane