Posiedzenie Fed budzi duże emocje

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 19-03-2014, 17:16

Złoty dziś lekko umocnił się do euro i szwajcarskiego franka, jednocześnie nieznacznie tracąc do dolara i nieco więcej do funta. To jednak jeszcze nie koniec emocji na rynku walutowym.

Złoty, pomimo lekkiego pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych, zdołał dziś się umocnić w relacji do euro i szwajcarskiego franka, w czym niewątpliwie pomogło wygaszanie obaw związanych z sytuacją wokół Krymu. Jednocześnie nieznacznie osłabił się on do dolara. Nieco większe straty za notował w relacji do funta. Brytyjską walutę wsparły bowiem  dobre dane z tamtejszego rynku pracy.
O godzinie 16:47 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1990 zł, CHF/PLN 3,4510 zł, USD/PLN 3,0177 zł, a GBP/PLN 5,02 zł. Przez większość dnia na rodzimym rynku walutowym dominowało wyczekiwanie. Początkowo było to czekanie na publikowane przez GUS dane o produkcji przemysłowej i cenach producentów. Później już, na główne wydarzenie dnia na rynkach finansowych, czyli wieczorne wyniki posiedzenia FOMC i konferencję prasową Janet Yellen po posiedzeniu.
W lutym roczna dynamika produkcji przemysłowej przyspieszyła w Polsce do 5,3% z 4,1% miesiąc wcześniej, przy prognozowanym wzroście na poziomie 6,1% R/R. Z oczekiwaniami rozminęły się też dane o cenach producentów. Spadły one w lutym o 1,4% w relacji rocznej, podczas gdy spadek ten szacowano na poziomie 1% R/R.
Opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o produkcji i cenach, jakkolwiek minęły się one z rynkowymi, ale też i naszymi oczekiwaniami, to w dalszym ciągu wpisują się w pozytywny obraz rodzimej gospodarki. Dalej należy oczekiwać systematycznego przyspieszenia ożywienia gospodarczego, któremu jednak nie będzie towarzyszyła większa presja inflacyjna. To pozwoli zachować rekordowo niskie stopy procentowe aż do I kwartału 2015 roku, gdy powinna mieć miejsce ich pierwsza podwyżka.

Dane GUS-owskie nie wywołały większych emocji na rynku walutowym. To nie oznacza, że ich nie będzie. Tych można oczekiwać po godzinie 19:00, gdy zostaną opublikowane wyniki posiedzenia FOMC, najnowsze projekcje makroekonomiczne i stóp procentowych, a z dziennikarzami na konferencji prasowej spotka się Janet Yellen.

Inwestorzy są przekonani, że podobnie jak na poprzednim posiedzeniu, FOMC zdecyduje się ograniczyć wartość miesięcznie kupowanych obligacji w ramach programu QE3 o kolejne 10 mld USD do 55 mld USD miesięcznie. Podobnie też w równym stopniu cięcie dotknie MBS-ów i papierów rządowych. Taka decyzja jest już w cenach. Każda inna jest mało prawdopodobna i gdyby zaistniała wywołałaby skok zmienności na rynkach.

Jest niemal pewne, że FOMC nie zaskoczy skalą ograniczenia QE3. Potencjalnych zmian należy natomiast oczekiwać w ramach samego forward guidance. Rynki zakładają, że Fed może zrezygnować z wartościowego ustalanie celu w postaci stopy bezrobocia i inflacji dla rekordowo niskich stóp procentowych na rzecz wskaźników jakościowych. Taka zmiana mogłaby zostać odczytana jako wydłużenie okresu obowiązywania ultraluźnej polityki monetarnej i prowadzić do osłabienia dolara. Utrzymanie dotychczasowych wytycznych na poziomie 6,5% dla bezrobocia i 2,5% dla inflacji będzie jastrzębim sygnałem i dolar powinien wówczas zyskiwać na wartości.

Innym potencjalnym impulsem, ale też i wskazówką dla rynków finansowych, będzie rozkład głosów podczas samego głosowania ws. polityki monetarnej, publikowane dziś nowe projekcje makroekonomiczne i stóp procentowych, jak również to co na konferencji prasowej powie Janet Yellen.
 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane