Powrót Berlusconiego przeraża inwestorów (WYKRES DNIA)

Na dwa tygodnie do przedterminowych wyborów we Włoszech tamtejszych inwestorów przeraża widmo powrotu do władzy Silvio Berlusconiego.

Jak zauważa agencja Bloomberg, poziom notowań na giełdzie w Mediolanie jest dokładną odwrotnością liczby wzmianek o byłym premierze pojawiających się w prasie. Od początku miesiąca magnat telewizyjny i polityk był bohaterem prasowych artykułów czterokrotnie częściej niż w ostatnich dniach stycznia. Przyczyna to zbliżenie się sondażowych notowań jego partii „Dom Wolności” do wyników popierającej rząd centrolewicy. W tym samym czasie indeks FTSE MIB załamał się o 4,2 proc. To nie pierwszy raz, kiedy  Silvio Berlusconiemu udało się zachwiać krajową giełdą. Kiedy w grudniu oświadczył, że będzie ubiegał się o czwartą kadencję na fotelu premiera, wywołując blisko dziesięciokrotny wzrost zainteresowania swoją osobą, indeks FTSE MIB stracił 2,2 proc.

- Sondażowe zyski Berlusconiego to rzeczywiście powód do obaw. To populista, który tylko schlebia swoim wyborcom. Stara się wykorzystać niezadowolenie tych, którzy stracili na oszczędnościach budżetowych – komentował Matthieu Giuliani, zarządzający paryskiego Banque Palatine.

Notowania na giełdzie w Mediolanie poruszają się takt w takt za liczbą wzmianek o byłym premierze we włoskich mediach. Źródło: Bloomberg.

Były premier zapowiedział, że cofnie wiele z oszczędności wprowadzonych przez rząd Mario Montiego, w tym zlikwiduje podatek od nieruchomości. Przeciętna włoska rodzina posiadająca własne mieszkanie musi z tego tytułu zapłacić kilkaset euro. W rezultacie ugrupowanie miliardera zmniejszyło na początku lutego sondażowy dystans do prowadzącej centrolewicy do granic błędu statystycznego.

None
None
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane