Czytasz dzięki

Pożyczki na szybszą sieć wciąż do wzięcia

opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Wsparcie zwrotne pomoże przedsiębiorcom z branży cyfrowej rozwinąć projekty i prowadzić bieżącą działalność.

MŚP mogą ubiegać się o pożyczki szerokopasmowe u pośredników finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Na tej liście są: Alior Bank, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych i Agencja Rozwoju Regionalnego MARR. Udzielają one dwóch rodzajów wsparcia. Są to pożyczki inwestycyjne i płynnościowe. Te pierwsze finansują projekty związane z budową, rozbudową lub modernizacją sieci telekomunikacyjnej, która zapewni dostęp do szybkiego internetu. Natomiast pożyczka płynnościowa pokrywa koszty prac budowlano-montażowych, których celem jest przyłączenie do sieci szerokopasmowej nowych odbiorców lub zaoferowanie im usług o wyższym standardzie. Ponadto przedsiębiorcy mogą przeznaczyć wsparcie na dzierżawę infrastruktury technicznej, a także na wydatki związane z marketingiem i wynajmem biur.

Przedsiębiorca może starać się o finansowanie inwestycyjne na okres 15 lat, a o płynnościowe — przeznaczone dla małych i średnich firm — na pięć lat. Jest ono. Natomiast na pożyczki inwestycyjne mogą liczyć również duże przedsiębiorstwa. Warunkiem ubiegania się o oba rodzaje wsparcia jest wpis przedsiębiorstwa do rejestru prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

— Pożyczki szerokopasmowe będą dostępne do końca roku. Warto jednak, aby przedsiębiorcy nie zwlekali ze składaniem wniosków o wsparcie ze względu na wymagania formalne, w tym przeprowadzenie odpowiednich analiz. W związku z sytuacją epidemiologiczną przedsiębiorcy mogą przesyłać większość dokumentów do Alior Banku w formie skanów — wyjaśnia Aleksandra Podobińska–Durka, dyrektor działu funduszy UE i programów publicznych w Alior Banku.

Warto podkreślić, że MŚP, których sytuacja finansowa znacząco pogorszyła się z powodu pandemii, już od kilku miesięcy mogą wnioskować o spłatę pożyczki szerokopasmowej na nowych zasadach. Chodzi o przedsiębiorców, którzy zaciągną wspomnianą pożyczkę do końca roku, jak i tych, którzy już ją spłacają. Wcześniej karencja w spłacie kapitału wynosiła nawet 30 miesięcy. Teraz MŚP, które ucierpiały z powodu pandemii, mają dodatkowy czas na spłatę zobowiązań — kolejne sześć miesięcy z możliwością wydłużenia okresu finansowania. Firmy mogą liczyć też na wakacje kredytowe do sześciu miesięcy z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty zadłużenia. Przedsiębiorca nie ma obowiązku zapewnienia minimalnego wkładu własnego. Wcześniej wynosił on co najmniej 5 proc. wartości projektu. Każda firma może ubiegać się o pożyczkę od 20 tys. do nawet 50 mln zł.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane