PPK oferują korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców

PRZEMYSŁAW JAWORSKI, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej w Skarbiec TFI
opublikowano: 18-12-2019, 22:00

W zaczynającym się niebawem 2020 roku ruszy druga tura Pracowniczych Planów Kapitałowych, obejmująca firmy zatrudniające mniej niż 250 osób.

Warto do tego etapu jak najlepiej się przygotować. Z naszych doświadczeń wynika bowiem, że sprawne wdrożenie PPK może przynieść pracodawcom szereg korzyści wykraczających poza wytyczone ustawą ramy programu. Jednym z najważniejszych benefitów jest zwiększenie zaangażowania i lojalności pracowników wobec firmy. Wiąże się to jednak z przeprowadzeniem szeregu działań. Przede wszystkim należy odpowiednio zakomunikować program wewnątrz organizacji.

Niezwykle ważne są spotkania z pracownikami, podczas których przekazywane są rzetelne informacje na temat konstrukcji oraz działania PPK. Istotne jest, by pracownik świadomie i dobrowolnie pozostawał w Planie lub świadomiei dobrowolnie z niego rezygnował. Co istotne, PPK są jedynym takim systemem, w którym otrzymujemy dodatkowe środki od pracodawcy i do tego jesteśmy jeszcze wynagradzani za długoterminowe oszczędzanie przez państwo (240 zł dopłata roczna, 250 zł dopłata powitalna). Niestety wielu pracowników nie ma zaufania do PPK, co związane jest m.in. z historią OFE.

Dlatego podczas spotkań z pracownikami należy precyzyjne przedstawiać ramy funkcjonowania tego systemu. Jedną z kluczowych kwestii jest to, że składki przelewane są na indywidualne konto uczestnika do niezależnej instytucji finansowej, którą np. może być Skarbiec TFI. Kolejnym elementem podkreślającym prywatny charakter PPK jest dostępność środków w każdej chwili. I jedno, i drugie to mocne argumenty za tym, aby być w PPK. Oszczędzajmy razem z naszym pracodawcą i otrzymujmy premię od państwa — te środki mają nas wesprzeć na jesieni życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane