Praca po godzinach wywołuje depresję u kobiet

opublikowano: 27-02-2019, 22:00

Z badań opublikowanych przez „Epidemiology & Community Health” wynika, że zostawanie w pracy po godzinach zwiększa ryzyko depresji u kobiet.

Mężczyźni natomiast wydają się być całkowicie odporni na negatywne skutki długiej pracy. Badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Wzięło w nim udział ponad 20 tys. dorosłych osób. Jego autorami się naukowcy z dwóch londyńskich uczelni — University College oraz Queen Mary University, którzy monitorowali liczbę przepracowywanych przez uczestników godzin i ich paramenty zdrowotne. Okazało się, że u pań, które spędzały w biurach, sklepach, gabinetach czy innych miejscach pracy ponad 55 godzin tygodniowo, odnotowano o 7,3 proc. więcej symptomów depresji (diagnozowanych na podstawie kwestionariusza) niż u tych, które pracowały standardowe 35-40 godzin (w Polsce pełny etat to 40 godzin). Z analizy statystycznej wynika, że nie dotyczyło to mężczyzn. Praca w weekendy natomiast zwiększyła w badanej grupie występowanie objawów depresji zarówno u kobiet (o 4,6 proc.), jak i mężczyzn (o 3,4 proc.), choć wyraźnie częściej problem ten występował u pań. Jak wytłumaczyć tę różnicę w wynikach dotyczących obu płci? Zdaniem naukowców — choć niewykluczone są inne powody — należy wziąć przede wszystkim pod uwagę czynniki kulturowe.

— To badanie obserwacyjne, więc mimo iż nie możemy na jego podstawie wskazać dokładnych powodów danego zjawiska, to wiemy przecież, że kobiety są zdecydowanie bardziej obciążone obowiązkami domowymi niż mężczyźni, a to jeszcze bardziej zwiększa całkowitą liczbę przepracowywanych przez nie godzin, presję czasu i poczucie przytłoczenia obowiązkami — mówi na łamach „MarketWatch” dr Gill Weston, główna autorka badania.

Należy też wziąć pod uwagę, że praca w weekendy dotyczy często niskopłatnych zawodów, których wykonywanie też jest związane z depresją. Potwierdzają to poprzednie badania. Wynika z nich, że osoby pracujące na niskopłatnych stanowiskach, które zwykle nie wiążą się z poczuciem satysfakcji, narażone są na depresję bardziej niż zatrudnieni na „lepszych” stanowiskach. Naukowcy przyjrzeli się też nie tylko różnicom między obiema płciami, lecz także różnym grupom osób. Generalnie — starsi pracownicy, palący, a także ci, którzy zarabiają stosunkowo mało, oraz ci, którzy nie pracują na pełen etat, wykazywali się większą podatnością na depresję niezależnie od płci. 

Depresja jest poważną chorobą cywilizacyjną, która wpływa nie tylko na jakość życia człowieka, ale też na jego otoczenie, rodzinę i bliskich. Nieleczona może prowadzić do śmierci. 

— Nasze odkrycia powinny zachęcić pracodawców i polityków do rozważenia działań na rzecz zmniejszenia presji, ciążącej na kobietach bez ograniczania ich udziału w rynku pracy, a także na poprawie psychologiczno-socjalnych warunków pracy — mówią naukowcy.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy