Czytasz dzięki

Praca w erze długowieczności

opublikowano: 07-08-2019, 22:00

Zjawisko gig ekonomii przybiera na sile. Wyzwaniem dla pracodawców będzie też zarządzanie pokoleniami

Jak będzie wyglądała przyszłość pracowników 50+? Czy mobilni freelancerzy, przebierający w fuchach, zastąpią etatowców? Między innymi na te pytania odpowiadają autorzy najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Monitoring trendów krajowych i światowych”.

Paweł Chaber, ekspert PARP, podkreśla, że w przyszłości ludzie będą
przechodzić przez kilka cykli nauki, wyboru profesji i zdobywania nowych
kompetencji.
Zobacz więcej

WIELE WYBORÓW:

Paweł Chaber, ekspert PARP, podkreśla, że w przyszłości ludzie będą przechodzić przez kilka cykli nauki, wyboru profesji i zdobywania nowych kompetencji. Fot. Szymon Łaszewski

Paulina Zadura, dyrektor departamentu analiz i strategii w PARP, nie ma wątpliwości, że pracodawcy muszą zmienić podejście do zatrudniania osób starszych, które są coraz dłużej aktywne zawodowo. Jak podkreśla, wymusza to m.in. szybki rozwój technologii.

Autorzy raportu zauważają, że średnia wieku na świecie wzrosła z 53 lat w 1960 r. do ponad 72 lat w 2017 r. i stale idzie w górę. Z drugiej jednak strony spada liczba urodzeń. Natomiast udział osób starszych w światowej populacji rośnie, szczególnie w krajach rozwiniętych.

Z prognoz demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2050 r. 57 proc. naszych rodaków będzie w wieku produkcyjnym, z czego aż 32 proc. będzie miało więcej niż 65 lat. Eksperci wieszczą, że już w 2025 r. zabraknie ok. 1,5 mln pracowników.

Spory potencjał

Paweł Chaber, ekspert PARP, przyznaje, że bezrobocie w naszym kraju jest jednym z najniższych w Europie, a wskaźnik zatrudnienia osób między 25. a 50. rokiem życia oscyluje wokół 80 proc.

— Spory potencjał tkwi w młodszych rocznikach i pracownikach 50+ — uważa Paweł Chaber.

Podkreśla, że firmy, które zatrudniają osoby w różnym wieku, powinny wprowadzać tzw. programy zarządzania pokoleniami. Pracodawcy — jak wyjaśnia — muszą właściwie traktować podwładnych w każdym wieku.

— Coraz popularniejszym rozwiązaniem będzie tworzenie zespołów składających się z młodszych i starszych osób. Nie chodzi o przywrócenie dawnego układu mistrz- -uczeń, lecz o wspieranie się nawzajem w realizacji zadań. Wcześniej młodzi pracownicy zdobywali doświadczenie metodą prób i błędów — zaznacza Paweł Chaber.

Autorzy raportu oceniają, że niezbędna jest zmiana warunków i organizacji pracy osób starszych.

— Wachlarz możliwości jest szeroki. Może to być np. dodatkowy urlop wypoczynkowy lub tzw. wiekowy. Takie rozwiązania stosują np. urząd miasta Helsinki i fiński zakład przemysłowy Assa-Abloy. W grę wchodzi też okresowa możliwość ograniczenia wymiaru czasu pracy, bezpłatne urlopy opiekuńcze lub pomoc w opiece nad członkami rodziny — wylicza Paweł Chaber.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Kilka etapów nauki

Zmiany na rynku pracy oznaczają również nowe wymagania wobec pracowników. Kształcenie ustawiczne stanie się niebawem koniecznością. Wiedza i umiejętności zdobyte do 30. roku życia przestaną wystarczać.

— Zazwyczaj człowiek przechodzi przez jeden etap nauki, po którym przez całe życie zawodowe specjalizuje się w jednej dziedzinie. W przyszłości takich cykli nauki, wyboru profesji i zdobywania nowych kompetencji będzie więcej. Będzie to wymagało od pracowników tzw. transformacyjnych umiejętności, w tym przewidywania, tworzenia nowych więzi, zdobywania nowych kwalifikacji i bycia elastycznym — wyjaśnia Paweł Chaber.

Potrzeba ciągłego dostosowywania się do rynku pracy pomoże ludziom zachować cechy charakterystyczne dla okresu dojrzewania, w tym zdolności adaptacyjne.

— Jeśli w przyszłości wiek przestanie determinować dany etap życia, będzie więcej przyjaźni międzypokoleniowych. To pozwoli osobom starszym dłużej zachować młodość — ocenia Paweł Chaber.

Od projektu do projektu

Eksperci zwracają ponadto uwagę na rosnącą popularność modelu pracy od projektu do projektu, czyli gig ekonomii. Mobilnymi freelancerami są coraz częściej specjaliści wysokiej klasy, jak też osoby o niższych kwalifikacjach. Coraz większe znaczenie będą odgrywać platformy cyfrowe. Pomagają one wielu emigrantom odnaleźć się na rynku pracy. Przykładem są obcokrajowcy świadczący usługi przewozowe, dostaw jedzenia i kurierskie. Ze wspomnianych platform chętnie korzystają też specjaliści, w tym koderzy, pracownicy IT i konsultanci, którzy mogą działać z dowolnego miejsca na ziemi.

— Przyczyn rosnącej popularności gig ekonomii jest kilka. Wynika ona m.in. z luk edukacyjnych w różnych częściach świata. Ponadto przedstawiciele pokolenia Y i Z cenią sobie elastyczność pracy zdalnej i projektowej. Na rozwój zjawiska mają wpływ także technologie i presja obniżania kosztów pracy — konkluduje Paweł Chaber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy