Pracowniczy leasing

MK
opublikowano: 18-04-2008, 00:00

Elastyczne zatrudnienie wiąże się z niższymi płacami i powodującą stres organizacją pracy.

Elastyczne zatrudnienie wiąże się z niższymi płacami i powodującą stres organizacją pracy.

Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń: osoby, które nie są związane z firmą stałą umową, zwykle zarabiają gorzej niż pozostali pracownicy. Problem dotyczy całej Unii, ale najwyższy odsetek źle wynagradzanych jest w naszym regionie (np. na Łotwie wynosi 40 proc., a w Polsce ponad 30 proc.).

Powodująca stres organizacja pracy, tolerowanie naruszeń prawa i niepewność źródła utrzymania to kolejne bolączki pracowników tymczasowych. Jednym ze sposobów na zaradzenie tej sytuacji jest idea flexicurity, stosowana w Danii. W koncepcji tej chodzi o znalezienie równowagi między elastycznością i bezpieczeństwem.

Psycholog społeczny Krystyna Kmiecik-Baran zauważa, że lepsza jakakolwiek praca niż bezrobocie, ale ostrzega przed nadużywaniem „luźnych” form zatrudnienia.

— To zawsze się kończy spadkiem wydajności, bo pracownik źle traktowany i kiepsko opłacany traci motywację — podkreśla specjalistka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu