Prawdziwa przyczyna, dlaczego Grecja przestała martwić inwestorów (WYKRES DNIA)

Sposób rozwiązania ostatniego kryzysowego epizodu w Grecji ku zadowoleniu inwestorów doprowadził do załamania poparcia dla populistów w Hiszpanii.

Zobacz więcej

Sondażowe notowania greckiej Syrizy oraz hiszpańskiej partii Podemos Credit Suisse

Wraz ze przystaniem Grecji na żądania wierzycieli poparcie dla sprzeciwiającej się oszczędnościom hiszpańskiej partii Podemos zanurkowało do około 15 proc. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku zbliżało się do 30 proc. To oznaczało realną groźbę przejęcia w grudniowych wyborach kontroli nad polityką gospodarczą przez populistów na wzór greckiej Syrizy. Tym samym z pola widzenia inwestorów zniknął najważniejszy czynnik ryzyka związany z ewentualnym negatywnym scenariuszem rozwoju sytuacji w Grecji, zauważa bank Societe Generale.

„Wydaje się, że rynek ocenia ryzyko antyeuropejskich spięć w hiszpańskiej polityce na bliskie zeru, prawdopodobnie dzięki ostatniemu spadkowi notowań Podemos” – napisali w nocie do klientów stratedzy Credit Suisse.

W szczycie ostatniego kryzysowego epizodu w Grecji inwestorzy obawiali się nie o załamanie greckiej gospodarki, czy też o niespłacenie przez rząd w Atenach zobowiązań, ale o to, że w ślady Grecji podążą inne znacząco zadłużone kraje europejskie. Gdyby wierzyciele zgodzili się na zmniejszenie ciężaru greckiego długu, w innych krajach z południa Europy wzrosłaby popularność ruchów wysuwających podobne żądania. Podobnie „zaraźliwe” mogłoby okazać się wyjście Grecji ze strefy euro. Na razie jednak Credit Suisse przestrzega inwestorów przed zbyt szybkim popadaniem w samozadowolenie.

„Obecne tendencje obserwujemy z pewnym sceptycyzmem, oczekujemy odbicia w notowaniach antyestablishmentowych partii wraz ze zbliżaniem się terminu wyborów” – napisano w nocie.


Sondażowe notowania greckiej Syrizy oraz hiszpańskiej partii Podemos. Źródło: Credit Suisse.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Businessinsider

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prawdziwa przyczyna, dlaczego Grecja przestała martwić inwestorów (WYKRES DNIA)