Premier Belka w Hanoi, w piątek otwarcie szczytu Azja-Europa

Zbigniew Krzyżanowski
07-10-2004, 21:25

Premier Marek Belka dotarł w czwartek na Szczyt Azja-Europa ASEM z udziałem szefów 38 państw. Polska po raz pierwszy bierze udział w szczycie jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej. Premier będzie przebywał w Hanoi do 9 października.

Podróż premiera do Hanoi nie obyła się bez przygód: specjalny rządowy samolot Tu-154 miał awarię podczas międzylądowania w południowych Chinach. Przy starcie zapalił się jeden z silników samolotu - nikomu jednak nic się nie stało.

Dziennikarze towarzyszący premierowi dowiedzieli się, że w piątek ma przybyć ekipa rosyjskich techników, którzy sprawdzą, czy jest możliwy powrót tym samolotem do kraju. Do Hanoi premier przyleciał samolotem wyczarterowanym za 35 tys. dolarów. Od dawna rządowa flotylla samolotów sprawia problemy podczas wizyt najważniejszych osób w państwie.

W piątek premier Belka będzie uczestniczył w inaugurujących szczyt rozmowach przedstawicieli najważniejszych państw azjatyckich z krajami Unii Europejskiej. Podczas trzech sesji szefowie tych państw będą omawiać polityczne, ekonomiczne i kulturowe kontakty Azji z Europą. Polskie priorytety w tych rozmowach to - według MSZ - m.in. walka ze światowym terroryzmem, utrzymanie dialogu międzykulturowego oraz aktywny udział we wspólnej polityce bezpieczeństwa i polityce zagranicznej UE, realizowanej w Azji.

W ocenie polskiego MSZ, dla naszego kraju ogromne znaczenie mają sprawy związane z promocją współpracy gospodarczej między Europą i Azją. Dotychczasowe kontakty handlowe z krajami Azji i Pacyfiku stanowią zaledwie 6,7 proc. obrotów handlowych Polski.

Eksport Polski do tego regionu stanowi zaledwie 1,7 proc. całego polskiego eksportu. W handlu z większością krajów Azji i Pacyfiku Polska odnotowuje deficyt. Największym naszym parterem w regionie są Chiny: obroty z tym krajem przekraczają 3 mld USD przy blisko 2,5-miliardowym deficycie.

Podczas szczytu premier Belka odbędzie rozmowy dwustronne m.in. z szefami rządów Chin, Singapuru, Malezji, Filipin i Korei Południowej. Na grudzień zaplanowano wizytę prezydenta Korei Płd. w Warszawie.

ASEM funkcjonuje od 1996 r. Co dwa lata odbywają się szczyty w różnych częściach Azji. Pierwsze spotkanie odbyło się w 1996 r. Bangkoku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Premier Belka w Hanoi, w piątek otwarcie szczytu Azja-Europa