Premier: nic nie wiem o tym, by Polska miała płacić za tarczę

opublikowano: 01-06-2007, 13:10

Premier Jarosław Kaczyński oświadczył w piątek, że  nic nie wie o tym, by Polska miałaby pokryć część kosztów budowy elementów tarczy antyrakietowej. Według szefa rządu, mamy do czynienia "z wciąganiem mediów do jakiejś niedobrej gry". Premier Jarosław Kaczyński i szef litewskiego rządu Gediminas Kirkilkas składają w piątek wizytę w Płocku. J.Kaczyński powiedział, że rozmowy o tarczy trwają i wydaje się, że "jest pełną szansa, by  uzyskać to, czego oczekujemy".

O tym, że USA chcą, by Polska pokryła część kosztów budowy tarczy antyrakietowej, napisała w piątek "Rzeczpospolita", informując, że dotarła do szczegółów amerykańskiej propozycji.

Według gazety, największe wzburzenie wywołała propozycja, by Polacy partycypowali w kosztach budowy bazy z wyrzutniami rakiet przechwytujących i jej późniejszej eksploatacji. Koszty miałoby pokryć polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Obawiam się, że mamy tutaj do czynienia z wciąganiem mediów do jakiejś niedobrej gry. Jestem polskim premierem i jako żywo nic o tego rodzaju propozycjach nie wiem" - oświadczył J.Kaczyński.

"Obawiam się, że mamy do czynienia z przedsięwzięciami, które niektórzy być może traktują z dobrą wolą, ale które tak naprawdę mają uniemożliwić zawarcie porozumienia, które dla Polski jest ważne" - dodał szef rządu.

Premier przekonywał, że równie ważne jak bezpieczeństwo militarne jest bezpieczeństwo energetyczne.

"Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na co dzień, to bezpieczeństwo energetyczne jest najistotniejsze, taki mamy dzisiaj świat (...) gdyby ciągle chodziło o sprawy wojny i pokoju byłoby gorzej, ale oczywiście te sprawy związane z wojną i pokojem muszą być brane pod uwagę, bo każde państwo musi brać pod uwagę także najczarniejsze scenariusze" - powiedział premier.

W związku z tym - jak tłumaczył - "myślimy o tej tarczy, a rozmowy trwają i jak każde tego rodzaju rozmowy zaczynają się od stanowisk dosyć odmiennych, ale wydaje nam się, że jest pełną szansa by uzyskać to, czego oczekujemy".

"Czego oczekujemy, tego w żadnym wypadku nie mogę tutaj powiedzieć, bo tego rodzaju rokowania nie mogą być rokowaniami jawnymi" - podkreślił J.Kaczyński.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier: nic nie wiem o tym, by Polska miała płacić za tarczę