Premier: nie można powiedzieć że Europa jest w kryzysie gospodarczym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2005, 18:07

Na pewno nie można powiedzieć, że Europa znajduje się w kryzysie gospodarczym - ocenił premier Marek Belka w środę, podczas XV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Na pewno nie można powiedzieć, że Europa znajduje się w kryzysie gospodarczym - ocenił premier Marek Belka w środę, podczas XV Forum Ekonomicznego w Krynicy.

    Według Belki, Europa pozostaje w dalszym ciągu największą regionalną gospodarką w świecie. "Przewaga Europy jest widoczna w potencjale eksportowym. Jest to gospodarka stabilności i najwyższych w świecie standardów socjalnych i ochrony środowiska" - powiedział.

    Dodał, że problemem Europy jest niskie tempo wzrostu i wysokie bezrobocie. Jednak - jak podkreślił - "taka dojrzała gospodarka jest skazana na relatywnie niskie tempo wzrostu".

    Premier wskazał, że w ostatnim czasie przed Europą pojawiły się nowe wyzwania, m.in. otwarte i aktywne gospodarki Chin i Indii oraz zmiana relacji cenowych, czyli drożejące surowce i taniejąca siła robocza oraz terroryzm, który nazwał "sprywatyzowaną wojną".

    Premier skrytykował chaotyczną rywalizację między różnymi krajami Zachodu. Zdaniem Belki, ze względu na to, że pojawia się coraz więcej konsumentów, szczególnie chińskich i hinduskich, w ciągu 20 najbliższych lat świat musi odejść od tradycyjnych paliw na rzecz innych znacznie bardziej czystych i przyjaznych dla środowiska technologii.

    Premier uważa, że wejście Chin i Indii do grupy najważniejszych światowych konsumentów wymusi zmianę sposobu użytkowania zasobów nieodnawialnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Premier: nie można powiedzieć że Europa jest w kryzysie gospodarczym