Premier Włoch: sytuacja bardzo trudna w związku z groźbą procedury UE

  • PAP
opublikowano: 22-06-2019, 17:25

Premier Włoch Giuseppe Conte przyznał, że kraj znalazł się w trudnej sytuacji w związku z ryzykiem objęcia go procedurą nadmiernego deficytu z powodu rekordowego długu publicznego. Zapewnił, że robi wszystko, by uniknąć procedury proponowanej przez KE.

Szef rządu napisał w mediach społecznościowych: "Pracuję nieustannie, także razem z (ministrem finansów Giovannim) Trią, by uniknąć procedury, która przyniosłaby szkody Włochom".

"Mimo że sytuacja jest naprawdę bardzo złożona, jestem bardzo zdeterminowany i nie tracę ufności, że dzięki konstruktywnemu podejściu wszystkich stron, które usiądą do stołu, można będzie znaleźć pozytywne rozwiązanie w obopólnym interesie. Bo interes Włoch i ich obywateli jest interesem Europy" - dodał Conte.

Jednocześnie premier zaznaczył, że Włochy odgrywają "centralną" rolę w obecnym procesie nominacji na kluczowe europejskie stanowiska po niedawnych wyborach do PE.

Na środę Conte zapowiedział wcześniej posiedzenie rządu, w czasie którego oszacowany zostanie włoski budżet. Ogłosił też, że przedstawi dane, które dowiodą, że stan finansów publicznych jest "lepszy niż przewidywano".

Wicepremier, szef MSW Matteo Salvini oświadczył z kolei, że "uniknięcie procedury jest celem wszystkich, ale nie za wszelką cenę".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane