Czytasz dzięki

Prezes KGHM: będziemy organizować kolejne transporty z Chin

  • PAP
opublikowano: 14-04-2020, 11:48

Będziemy organizować kolejne transporty z Chin materiałów do walki z koronawirusem, oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński. We wtorek do Warszawy przyleciał z Chin ze środkami do walki z koronawirusem największy samolot świata An-225. Transport zorganizowały KGHM i Lotos.

Marcin Chludziński
Zobacz więcej

Marcin Chludziński fot. Grzegorz Kawecki

„To bardzo istotne, by jak najwięcej takich transportów realizować. To już szósty samolot, organizowany na zlecenie rządu przez KGHM, następne transporty czekają w Chinach i będziemy je organizować” - mówił Chludziński w czasie konferencji prasowej na warszawskim lotnisku Chopina.

Jak podkreślał, transport wymagał wielu formalności i za pomoc w ich załatwieniu i wsparcie dziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wicepremierowi Jackowi Sasinowi, MSZ orz Kancelarii Prezydenta, która - jak zauważył - w relacjach z Chinami ma „dobre ścieżki”.

"Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że mogliśmy uczestniczyć w akcji sprowadzenia do Polski w jak najszybszym czasie jak największej ilości sprzętu dla służb medycznych i innych służb, które walczą w Polsce z koronawirusem" - mówił z kolei prezes Lotosu Paweł Jan Majewski.

Zaznaczył, że to co zmieściło się w samolocie, "to jeszcze nie wszystko". "Mamy jeszcze dodatkowe ilości, kilkaset tysięcy sztuk sprzętu do sprowadzenia z Chin w dalszym ciągu" - zapowiedział.

Podziękował personelowi medycznemu i innym służbom, które w Polsce walczą z koronawirusem. "Mam nadzieję, że to co robimy, to będzie dla nich duże wsparcie" - powiedział Majewski.

"Spółki Skarbu Państwa po raz kolejny udowadniają, że w tym trudnym okresie stają na wysokości zadania i zdają egzamin z bycia społecznie odpowiedzialnymi podmiotami biznesowymi" - napisał we wtorek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Antonow An-225 Mrija to największy samolot transportowy świata. Ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi. Został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu.

Samolot, który wylądował na lotnisku w Warszawie o godz.10, przywiózł do Polski środki do walki z koronawirusem - m.in. ponad milion maseczek typu FFP2, ponad dwieście tysięcy kombinezonów ochronnych oraz około 250 tysięcy przyłbic. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 117 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 6 kolejnych osób, łącznie jest 7049 przypadków i 251 zgonów.

Z danych resortu wynika, że w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2471 osób, ponad 144 tys. objęto kwarantanną, a 618 osób wyzdrowiało - poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane