Prezes NBP jedynym przedstawicielem banków centralnych regionu w Davos

PAP
opublikowano: 27-01-2009, 15:00

W środę w szwajcarskim Davos rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. 2,5 tys. uczestników będzie dyskutować o tym, jak będzie wyglądać świat po kryzysie. Po raz pierwszy od dwóch lat w rozmowach będzie uczestniczyć polski premier.

W forum weźmie także udział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

38. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 28 stycznia - 1 lutego. Jego tematem będzie "Świat po kryzysie". W pierwszych dwóch dniach wydarzenia (środa-czwartek) weźmie w nim udział premier Donald Tusk. Towarzyszyć mu będzie minister finansów Jacek Rostowski.

"To największe gospodarcze spotkanie świata, a teraz szczególnie ważne w czasie kryzysu. Polska musi się jawić jako kraj stabilny i przewidywalny, o mocnych fundamentach gospodarczych, z dobrym, odpowiedzialnym rządem. Inwestorzy szukają takich gospodarek. Premier chce im to pokazać" - powiedział PAP szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.

Z kolei prezes NBP będzie w Davos do końca forum. Prezes NBP spotka się m.in. z unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Joaquinem Almunia oraz dyrektorem zarządzającym z Międzynarodowego Funduszu Walutowego Johnem Lipsky.

"Prezes Sławomir Skrzypek chce pokazać, jak nasza gospodarka jest elastyczna i jak dobrze sobie radzi z zawirowaniami na rynku finansowym, NBP i RPP mają w tym swój udział" - powiedział PAP dyrektor departamentu komunikacji NBP Marcin Roszkowski.

Dodał, że prezes NBP będzie jedynym szefem banku centralnego z Europy Środkowo-Wschodniej.

W ubiegłym roku w Davos zabrakło zarówno premiera Donalda Tuska, jak i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dwa lata temu do Davos nie pojechał ani Lech Kaczyński, ani ówczesny premier Jarosław Kaczyński. W 2006 roku był tam ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Uczestnicy tegorocznego spotkania; głowy państw, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków będą dyskutowali nad tym jak będzie wyglądał świat po kryzysie oraz jak kształtować przyszłą globalną politykę gospodarczą, finansową i klimatyczną.

Al Gore, Władimir Putin, Wen Jiabao, Gordon Brown, JosÚ Manuel Barroso, Jean-Claude Trichet, Robert B. Zoellick i Vßclav Klaus to tylko niektóre z osobistości, które potwierdziły swą obecność na tegorocznym szczycie Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Przyjazd do alpejskiego kurortu potwierdzili także kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Wen Jiabao. W sumie na szczycie obecnych będzie ponad 40 głów państw. Premier Rosji Władimir Putin wygłosi przemówienie inauguracyjne.

Rzecznik tej elitarnej konferencji Matthias Luefkens, tłumacząc dlaczego to Putin ją zainauguruje, mówił m.in., że Rosja jest dla wielu krajów czołowym dostawcą nośników energii, a w centrum uwagi zapewne znajdzie się też temat dostaw gazu z Rosji.

"Światowe Forum Ekonomiczne może pozwolić liderom takim jak brytyjski premier Gordon Brown czy Jean-Claude Trichet z Europejskiego Banku Centralnego, jak również unijnemu komisarzowi ds. rynku wewnętrznego Charliemu McCreevy na wymianę informacji na temat regulacji finansowych przed spotkaniem grup G7 (najbardziej uprzemysłowione państwa-PAP) i G20 (19 największych gospodarek rozwiniętych i wschodzących oraz UE-PAP)" - informuje Reuters, który wskazuje jednocześnie na "widoczne braki" w delegacji amerykańskiej.

Światowemu Forum w tym roku przewodniczyć będą m.in. sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych Kofi Annan, prezes amerykańskiej korporacji News Corporation Rupert Murdoch, a także prezes niemieckiego Bayera Werner Wenning.

Organizatorzy spodziewają się 2,5 tys. uczestników z 96 krajów. Będą to m.in. przedstawiciele 1000 światowych korporacji, 41 głów państw, 60 ministrów i 10 ambasadorów. Będzie też 510 przedstawicieli organizacji społecznych oraz mediów.

Światowe Forum Ekonomiczne (The World Economic Forum) jest niezależną organizacją międzynarodową wspierającą światową politykę gospodarczą poprzez partnerstwo angażujące m.in. liderów biznesów. Powstała jako fundacja w 1971 roku z siedzibą w Genewie. (PAP)

jzi/ drag/ gma/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane