Czytasz dzięki

Prezes PFR: "koronarecesja" odbija się m.in. na europejskim PKB

  • PAP
opublikowano: 01-04-2020, 16:08

Recesja związana z koronawirusem odbije się w Europie na spadku PKB, wzroście długu publicznego oraz na zmniejszeniu płynności firm - wynika ze środowego wpisu na Twitterze prezesa PFR Pawła Borysa. W każdym z tych przypadków spodziewa się on 10-proc. spadków.

Paweł Borys
Zobacz więcej

Paweł Borys fot. Marek Wiśniewski

"Na ten moment wydaje się, że koszty #koronarecesja w Europie można podsumować średnio jako 3 x 10 proc. - spadek PKB w 2020 o 10 proc., wzrost długu publicznego o 10 pkt. proc. PKB oraz luka płynności w sektorze przedsiębiorstw 10 proc. PKB" - napisał w środę na swoim profilu Borys.

Kilka dni temu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że każdy miesiąc zastoju dużej gospodarki spowodowany pandemią koronawirusa oznacza spowolnienie rocznego wzrostu o 2 proc. PKB tego państwa.

Organizacja zweryfikowała też swoje prognozy co do globalnego wzrostu gospodarczego, które według OECD w 2020 r. wzrośnie o 2,4 proc., a nie jak wcześniej przewidywano 2,9 proc. Zastrzegła przy tym, że gdyby doszło do długotrwałej epidemii, która ogarnęłaby region Azji i Pacyfiku oraz Europę i Amerykę Północną, to globalny wzrost w tym roku może spowolnić do 1,5 proc.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wpływu wirusa na polską gospodarkę ocenił, że nie jest wykluczone, iż dynamika PKB będzie poniżej zera procent.

Polski Instytut Ekonomiczny w marcu oceniał, że pandemia koronawirusa w najczarniejszym scenariuszu może spowodować, że polskie PKB w 2020 r. skurczyłoby się o 4,7 proc.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane