Prezes Portu Szczecin-Świnoujście zadowolony z decyzji PGNiG

(Marek Druś)
opublikowano: 15-12-2006, 20:10

Powstanie gazoportu w Świnoujściu zwiększy wymianę towarową w porcie, co zagwarantuje, że port będzie dochodowy ľ uważa prezes zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Janusz Catewicz.

Powstanie gazoportu w Świnoujściu zwiększy wymianę towarową w porcie, co zagwarantuje, że port będzie dochodowy, uważa prezes zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Janusz Catewicz.

W piątek wieczorem PGNiG poinformowało, że terminal na skroplony gaz (LNG) będzie budowany w Świnoujściu. O gazoport starał się także port w Gdańsku.

Jak powiedział PAP Catewicz, zlokalizowanie terminala LPG w Świnoujściu będzie miało istotne znaczenie z tego względu, że do portów w Świnoujściu i w Szczecinie zaczną wpływać duże statki, które będą przywoziły wiele mln ton ładunków. "To gwarancja, że port będzie dochodowy", podkreślił prezes.

Zwrócił też uwagę, że taka lokalizacja gazoportu jest zabezpieczeniem interesu całej gospodarki narodowej, bo wybrany przez PGNiG port będzie "bezpieczniejszy dla przeładunków skroplonego gazu i bardziej ekonomiczny".

"Chyba przedstawiliśmy lepszą i bardziej precyzyjną ofertę dotyczącą tej lokalizacji", podsumował Catewicz.

"(...) przekonaliśmy PGNiG do naszej propozycji. Załatwiliśmy sprawę dzierżawy gruntów do końca, podobnie sprawy związane z ekologią, tak że nie ma z tej strony żadnego sprzeciwu, mamy też dostęp do mediów", dodał prezes.

Rząd podjął decyzję o budowie terminalu na skroplony gaz (LNG) na początku tego roku. Ma to być forma dywersyfikacji dostaw tego surowca dla naszego kraju. Rozpoczęcie eksploatacji gazoportu w Świnoujściu planowane jest na 2011 rok.

(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane