Prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku przewiduje znaczy wzrost bezrobocia

opublikowano: 28-11-2022, 19:01
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams, powiedział w poniedziałek, że bank centralny USA ma jeszcze więcej do zrobienia, aby obniżyć bardzo wysoki poziom inflacji, a także zauważył, że spodziewa się znacznego wzrostu bezrobocia w wyniku tej ścieżki polityki monetarnej – podaje agencja Reutersa.

fot. Andrew Harrer/Bloomberg

„Inflacja jest o wiele za wysoka, jej utrzymywanie się na tym poziomie osłabia zdolność naszej gospodarki do pełnego wykorzystania jej potencjału” – powiedział Williams. Zauważył, że pojawiły się oznaki postępu w obniżaniu inflacji, ale dodał, że potrzebne będą dalsze działania Fed, aby przywrócić inflację do celu banku centralnego.

„Dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej powinno pomóc w przywróceniu równowagi między popytem a podażą i sprowadzeniu inflacji z powrotem do 2 proc.” – stwierdził Williams.

Williams jest także wiceprzewodniczącym Federalnego Komitetu Otwartego Rynku ustalającego stopy procentowe, a następne posiedzenie banku centralnego w sprawie polityki pieniężnej zaplanowano na 13-14 grudnia. Powszechnie oczekuje się, że Fed podniesie swoją główną stopę procentową, która obecnie mieści się w przedziale 3,75-4,00 proc., ponieważ urzędnicy ponownie dążą do obniżenia najwyższego poziomu inflacji obserwowanego od czterech dekad.

Fed bardzo agresywnie podniósł w tym roku koszt pożyczek krótkoterminowych, a od lata osiągnął historycznie duży wzrost o 75 punktów bazowych, w stosunku do bardziej normalnej kadencji podwyżek o ćwierć punktu procentowego.

Williams stwierdził, że bezrobocie wzrośnie, nawet jeśli gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji.

Prezes Rezerwy Federalnej przekazał, iż sektor pracy pozostaje bardzo napięty, z silnym zatrudnieniem i szybkim wzrostem płac. Oczekuje się, że wzrost gospodarczy będzie umiarkowanie dodatni w tym i przyszłym roku, a stopa bezrobocia prawdopodobnie wzrośnie od 4,5 proc. do 5 proc. do końca przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane