Prezes Stellantis: koszty “elektryfikacji” przekraczają granice wytrzymałości branży

opublikowano: 01-12-2021, 14:20

Carlos Tavares, prezes Stellantis, drugiego europejskiego koncernu motoryzacyjnego ostrzegł, że silna zewnętrzna presja na przyspieszenie przechodzenia na elektryczny napęd aut zagraża miejscom pracy i jakości samochodów, informuje Reuters.

W wywiadzie udzielonym podczas konferencji Reuters Next Tavares wskazał, że rządy i inwestorzy domagają się szybszego przechodzenia na napęd elektryczny aut, ale koszty realizacji takich żądań przekraczają możliwości branży motoryzacyjnej. Szef Stellantis oszacował dodatkowy koszt wynikający z „elektryfikacji” aut na 50 proc. wobec kosztu konwencjonalnego samochodu.

- Nie ma mowy abyśmy mogli przenieść to 50 proc. dodatkowego koszty na finalnego konsumenta, bo większa część klasy średniej nie byłaby w stanie zapłacić – powiedział Tavares.

Carlos Tavares, fot. Bloomberg
Carlos Tavares, fot. Bloomberg

Szef Stellantis zauważył, że ewentualne podwyższenie cen i sprzedaż mniejszej ilości aut oraz akceptacja mniejszej marży prowadziłyby do cięć w firmach.

Tavares uważa, że producenci aut powinni dostać więcej czasu na testy nowych technologii. Zmuszanie ich do przyspieszenia transformacji da efekty odwrotne od zamierzonych, ostrzegł.

- Będzie prowadziło do problemów z jakością. Do wszelkiego rodzaju problemów – powiedział szef Stellantis Reutersowi.

Stellantis powstał w tym roku w wyniku fuzji francuskiej Groupe PSA, właściciela marek Peugeot i Citroen, z włosko-amerykańskim Fiat Chrysler Automobiles.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane