Prezydent podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych

PAP
opublikowano: 29-12-2008, 16:15

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Znowelizowane przepisy zakładają zmniejszenie pomocy dla pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej i odejście od roku 2010 od różnicowania pomocy dla pracodawców w zależności, czy chodzi o zakład pracy chronionej, czy otwarty rynek pracy.

Projekt tej nowelizacji budził wiele kontrowersji. Nowelizacja przewiduje, że pracodawcy, wykonujący działalność gospodarczą otrzymają dofinansowanie, pokrywające do 75 proc. kosztów płacy, natomiast pracodawcy niewykonujący takiej działalności otrzymają do 90 proc. kosztów płacy.

Zrezygnowano z różnicowania wysokości przyznawanej pomocy dla przedsiębiorców w zależności od tego czy są to zakłady pracy chronionej, czy inni przedsiębiorcy od roku 2010. Rok 2009 stanowić będzie okres przejściowy. Dotychczas pomoc dla zpch była zdecydowanie wyższa niż dla pozostałych przedsiębiorstw.

Utrzymano różne dofinansowanie do zatrudnienia pracownika ze względu na stopień niepełnosprawności. I tak w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi ono - 160 proc. najniższego wynagrodzenia, w przypadku osób z umiarkowaną niepełnosprawnością - 140 proc., a w przypadku osób z lekką niepełnosprawnością - 60 proc.

Pomoc nie będzie przyznawana w formie subsydiów na cały rok, ale będzie należna w okresie, kiedy pracownik jest zatrudniony. Ma zostać wydłużony termin wypłaty refundacji składek z 7 do 14 dni, gdyż 7 dni okazało się w praktyce czasem zbyt krótkim.

Pracodawcy będą mieć możliwość uzyskania - na podstawie umowy zawartej ze starostą - pomocy na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy, adaptację pomieszczeń, a także nabycie urządzeń ułatwiających pracę osobie niepełnosprawnej.

Ponadto ci pracodawcy, którzy w zpch zatrudniają co najmniej 50 proc. osób niepełnosprawnych będą mogli na podstawie umowy z samorządem województwa otrzymać rekompensatę za dodatkowe koszty budowy lub rozbudowy pomieszczeń. Koszty będą zwracane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nowelizacja uchyla przepis, przewidujący możliwość dofinansowania do wynagrodzenia w wysokości ok. 60 proc. kosztów płacy przez 12 miesięcy. Precyzuje także przepisy o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej, ustalając nowe stawki finansowania przez powiaty i przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Przeciw tej nowelizacji protestowała m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która podkreślała, że nowe przepisy doprowadzą do zmniejszenia liczby zatrudnionych niepełnosprawnych. W Polsce jest około 3 tys. zakładów pracy chronionej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane