Produkcja stali w Chinach spadła pierwszy raz od 1991 r.

Produkcja stali w Chinach odnotowała pierwszy roczny spadek od ćwierć wieku, donosi Bloomberg.

Huty w Państwie Środka, wytwarzające połowę stali na świecie, w zeszłym roku musiały mierzyć się ze spadkiem popytu i nadmiarem mocy, w efekcie czego ich produkcja spadła pierwszy raz od co najmniej 1991 r. Produkcja stali surowej w 2015 r. skurczył się o 2,3 proc. do 803,83 mln ton, wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego. W samym grudniu wskaźnik obniżył się o 5,2 proc. w ujęciu rocznym do 64,37 mln ton.

Produkcja stali w Chinach
Wyświetl galerię [1/2]

Produkcja stali w Chinach

Bloomberg

Popyt na wyroby hutnicze systematycznie słabnie, gdyż decydenci starają się przekierować gospodarkę w kierunku napędzanej wzrostem konsumpcji a nie inwestycjami. Tymczasem cała chińska gospodarka w minionym roku rosnąc o 6,9 proc. rozwijała się  w najwolniejszym tempie od 1990 r.

Eksperci z Citigroup prognozują, że również obecny rok będzie stał pod znakiem spadku produkcji stali. Szacują, że może się ona obniżyć w 2016 r. o 2,6 proc. 

Pomiędzy latami 1990 a 2014 produkcja stali surowej w Państwie Środka zwiększyła się 12-krotnie, stając się jednym z symboli rozwoju drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Produkcja stali w Chinach spadła pierwszy raz od 1991 r.