Programistów wyprodukują na zamówienie

opublikowano: 12-08-2019, 22:00

SDA szkoli przyszłych pracowników centrum IT Pekao, a także Polaków mieszkających na Wyspach, którzy boją się brexitu.

Deficyt programistów powoduje, że firmy zaczynają sięgać po niestandardowe sposoby uzupełniania braków kadrowych. Korzystają na tym młode firmy z elastyczną ofertą, jak Software Development Academy (SDA). Spółka podpisała kontrakt z Bankiem Pekao na realizację pilotażowego, czteromiesięcznego programu szkoleniowego — Pekao TechLab. Na początek przeszkoli15 osób. Absolwenci kursu będą mogli od razu podjąć pracę w departamencie rozwoju systemów przy centrali Pekao w Warszawie. Zajmą się m.in. programowaniem nowych funkcjonalności w aplikacjach bankowości elektronicznej i mobilnej. Opcja przeznaczona jest dla studentów lub osób z wykształceniem wyższym technicznym oraz doświadczeniem w programowaniu w technologii HTML, CSS i JavaScript. Bank pokrywa koszty kształcenia. Trwa nabór.

— Pekao TechLab jest z jednej strony odpowiedzią na obecną sytuację na rynku pracy, z drugiej — próbą kształtowaniatrendów w tym obszarze. Projekt może być ciekawą alternatywą dla procesów rekrutacyjnych i szansą dla młodych osób, by weszły na dłużej do świata IT — mówi Olga Przeździak z biura rekrutacji i zarządzania wizerunkiem pracodawcy w Banku Pekao.

Dla SDA nie jest to pierwszy korporacyjny klient: szkolenia programistyczne prowadziła wcześniej np. dla Nordei. Na co dzień spółka realizuje własne kursy programistyczne. Michał Mysiak, prezes SDA, wylicza, że od początku działalności firma przeszkoliła blisko 5 tys. osób w Polsce i ponad 1 tys. w Europie, z czego ponad 80 proc. znalazło zatrudnienie w sektorze IT. W 2018 r. spółki wchodzące w skład grupy SDA zakontraktowały szkolenia za 15 mln zł i szacują, że w tym roku zdołają podwoić tę kwotę. SDA prowadzi kursy w 30 miastach w ośmiu państwach. W kraju aktywna jest głównie w Trójmieście, skąd się wywodzi, a także we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Próbuje zadomowić się biznesowo w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, a także Rumunii, Finlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi już pierwsze szkolenia programistyczne m.in. dla rodaków.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Odkryliśmy, że wielu Polaków mieszkających w Londynie, obawiając się skutków brexitu, już teraz szuka możliwości poszerzenia kompetencji zawodowych m.in. o umiejętności programistyczne. Będą ich atutem w rozmowach rekrutacyjnych, bez względu na to czy zdecydują się wrócić do Polski, czy pozostaną w Wielkiej Brytanii. Perspektywa wyjścia kraju z Unii Europejskiej skłania tutejszych specjalistów IT do poszukiwania nowych projektów i migracji do Niemiec, Danii czy USA. Polacy mają szansę wskoczyć na ich miejsca. Już teraz w Londynie w sektorze IT jest ok. 1,5 tys. wakatów na stanowiskach juniorskich — wyjaśnia Michał Mysiak.

Dodaje, że widzi perspektywy również na rynku ukraińskim— to kolejny cel ekspansji zagranicznej SDA. Firma przygotowuje się także do uruchomienia pakietów szkoleń online, głównie w języku angielskim, co zwiększy ich zasięg. Wiosną 2019 r. w spółkę organizującą bootcampy programistyczne dla klientów indywidualnych, firm i instytucji zainwestował fundusz Aria Fund. Wysokość kapitału przekazanego na rozwój nie została upubliczniona, ale — śledząc aktywność inwestycyjną funduszu — można wywnioskować, że było to wsparcie od 1 do 5 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane