Prokuratura: Marek Belka został przesłuchany w śledztwie paliwowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 17:13

Premier Marek Belka został w czwartek przesłuchany na potrzeby prowadzonego w Prokuraturze Apelacyjnej Krakowie śledztwa paliwowego. Przesłuchania dokonali dwaj prokuratorzy w Warszawie - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Jerzy Balicki.

Premier Marek Belka został w czwartek przesłuchany na potrzeby prowadzonego w Prokuraturze Apelacyjnej Krakowie śledztwa paliwowego. Przesłuchania dokonali dwaj prokuratorzy w Warszawie - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej Jerzy Balicki.

    Prokuratorzy przyjechali do kancelarii premiera przed godz. 15. Przesłuchanie okazało się konieczne w wątku śledztwa dotyczącym niegospodarności poprzednich zarządów PKN Orlen SA, związanym z zakupem udziałów w prywatyzowanym czeskim koncernie petrochemicznym Unipetrol.

    W związku z tym wątkiem krakowska prokuratura wystąpiła do prokuratury w Czechach o nawiązanie współpracy i udostępnienie kasety z nagraniem rozmowy polskiego lobbysty Jacka Spyry z byłym dyrektorem gabinetu obecnego premiera Jirzego Paroubka, Zdenkiem Doleżelem. Rozmowa między tymi dwoma osobami, zarejestrowana wsierpniu ukrytą kamerą przez czeską telewizję Nova, miała dotyczyć wątku korupcji przy prywatyzacji Unipetrolu.

    Jak się okazało, wkrótce po pokazaniu rozmowy w telewizji, Zdenek Doleżel przyjechał do Polski i spotkał się z Markiem Belką. Przesłuchanie Belki dotyczyło m.in. szczegółów tego spotkania.

    Prokurator Balicki odmówił PAP podania szczegółów związanych z przesłuchaniem byłego premiera.

    W ubiegłym tygodniu krakowscy prokuratorzy spotkali się w Pradze z czeskimi prokuratorami, sprecyzowali szczegóły współpracy i otrzymali m.in. kasetę. Obecnie ustalają listę świadków spośród czeskich polityków i decydentów uczestniczących w prywatyzacji Unipetrolu i określają pytania, o których zadanie zwrócą się w ramach pomocy prawnej do czeskich prokuratorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane