Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 14-10-2022, 18:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Organy skarbowe intensyfikują kontrole transakcji, które ich zdaniem są podejrzane. Podpowiadamy, jak skutecznie się bronić, gdy uderzy fiskus.

Fiskus bierze firmę pod lupę:
Fiskus bierze firmę pod lupę:
Gdy organy podatkowe podejrzewają, że przedsiębiorca dokonywał sztucznych transakcji, stosują wobec niego klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Jak można obronić się przed zarzutami?
Adobe Stock

2. 61 proc. przedsiębiorców woli mieć na własność niż pożyczać. Najem sprzętu i samochodów zyskuje w produkcji, rolnictwie i budownictwie. Własność czy najem: co wolą firmy?

3. Cyfryzacja, innowacje biznesowe, wzornictwo – m.in. na to będzie dofinansowanie dla MŚP z programu FEPW, który zaakceptowała KE. Polska Wschodnia: do firm trafi 500 mln EUR.

Unijny zastrzyk kapitału:
Unijny zastrzyk kapitału:
Program FEPW wesprze projekty cyfrowe, wzornicze i start-upowe. Pierwsze konkursy ruszą w przyszłym roku.
Adobe Stock

4. Konkurs z grantami pomoże przedsiębiorstwom produkcyjnym obniżyć koszty inwestycji w nowoczesne maszyny. Uzupełnieniem tego rozwiązania może być ulga podatkowa. Robogrant: program pomocy dla firm meblarskich.

Granty na nowy sprzęt:
Granty na nowy sprzęt:
Branża meblarska jest jednym z najsłabiej zrobotyzowanych sektorów w Polsce. Dotacje i ulgi pomogą w automatyzacji firm.
Adobe Stock

5. Mimo że zamieszczanie nieprawdziwych opinii jest nielegalne, a UOKiK ma na oku sprzedające je firmy, w internecie bez problemu można znaleźć tego typu oferty.

6. Rozszerza się krąg beneficjentów ulgi B+R. Coraz więcej MŚP składa korekty zeznań podatkowych i odzyskane nadpłaty przeznacza na rozwój innowacji. Jak innowatorzy poprawiają płynność firm?

Więcej zostanie w kieszeni:
Więcej zostanie w kieszeni:
Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, dyrektor od podatków i innowacji w Ayming Polska, podkreśla, że sięganie przez przedsiębiorców po odliczenia podatkowe może być skutecznym sposobem na odciążenie firmowych budżetów.
Marek Wiśniewski

7. MŚP coraz chętniej wybierają faktoring, bo dzięki temu mogą ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahentów, gdyż to ostatnie faktorzy biorą na siebie. Dłużnicy są winni faktorom już blisko 300 mln zł.

8. Leasing jest bardzo popularny wśród MŚP. W ten sposób przedsiębiorcy finansują najczęściej samochody osobowe i ciężarowe, sprzęt IT oraz maszyny produkcyjne. Jakie są korzyści dla firmy wynikające z leasingu?

Prosto i bez zobowiązań:
Prosto i bez zobowiązań:
Ponad 40 proc. zawieranych umów leasingu dotyczy samochodów osobowych. Przedsiębiorcy cenią tę formę finansowania m.in. za łatwość księgowania, brak konieczności amortyzacji przedmiotów i możliwość wprowadzenia zakupu w koszty firmy.
Adobe Stock

9. Przepisy prawa pracy dotyczące mobbingu są mało przychylne dla jego ofiar i niewystarczająco odstraszają sprawców – uważają eksperci. Jaka jest skala mobbingu w firmach?

Wiele przypadków bez zgłoszeń:
Wiele przypadków bez zgłoszeń:
Statystyki nie odzwierciedlają skali mobbingu w miejscach pracy, ponieważ tylko niewielki procent spraw trafia do sądów.
Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane