Przed załamaniem hedge-fundy mocno wchodziły w akcje

opublikowano: 08-02-2018, 17:16
aktualizacja: 08-02-2018, 17:19

Zarządzający funduszami o najbardziej wyrafinowanych strategiach nie zdołali przewidzieć ostatnich zawirowań rynkowych.

Na tąpnięciu rynkowym z początku lutego sporo stracili nie tylko nowicjusze, wynika z danych opublikowanych przez bank JPMorgan. Tuż przed największą wyprzedażą na giełdzie nowojorskiej od 2015 r. (od początku lutego S&P500 stracił 6,2 proc.) zarządzający funduszy hedgingowych stawiali na akcje najmocniej od trzech lat. Ich ekspozycja netto na akcje, mierzona jako różnica wartości długich i krótkich pozycji, wzrosła w tygodniu zakończonym 1 lutego o 1,2 punktu procentowego do równowartości 72 proc. ich kapitałów.

Dane dostępne są za okres od 2012 r., a od tego czasu wyższą ekspozycję na akcję obserwowano jedynie przez kilka miesięcy w 2014 r. Zarządzający funduszami hedgingowymi nie byli jedyną grupą inwestorów, która sparzyła się na przecenie. Dane o obrotach detalicznych klientów biur maklerskich wskazują, że ich aktywność w styczniu była znacząco wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Jednak to wpadka profesjonalnych zarządzających może zaskakiwać bardziej, zważywszy że historycznie często udawało im się wyprzedzić inne grupy inwestorów w przewidywaniu rynkowej korekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przed załamaniem hedge-fundy mocno wchodziły w akcje