Przedstawiciele biznesu wreszcie wezmą udział w dyskusji o klimacie

Barbara Warpechowska
opublikowano: 08-11-2013, 00:00

ArcelorMittal będzie partnerem konferencji klimatycznej, która odbędzie się w Warszawie 11-22 listopada.

Przedstawiciele biznesu po raz pierwszy włączą się do dyskusji na temat sposobów ograniczania emisji CO 2 przy jednoczesnym wspieraniu światowego wzrostu ekonomicznego.

— To będzie pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane podczas konferencji klimatycznej. Dotychczas dyskusje ograniczały się do grona negocjatorów, polityków i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Należy jednak podkreślić, że przedstawiciele energochłonnych sektorów gospodarki odgrywają istotną rolę w takich dyskusjach, gdyż to oni są odpowiedzialni za redukcję emisji gazów cieplarnianych — podkreśla Marcin Korolec, minister środowiska.

Partnerami konferencji w Warszawie są m.in. ArcelorMittal — największy koncern stalowy, Emirates — linie lotnicze z Dubaju, a także Alstom, PGE, Lotos, BMW, Leroy Merlin, International Paper. Wszystkie mają spore osiągnięcia w ograniczaniu zużycia energii, paliw i emisji CO 2. Dużo inwestują w przedsięwzięcia ekologiczne i projekty produktów i usług bardziej przyjaznych środowisku.

Stal

Przypomnijmy, że wydatki inwestycyjne ArcelorMittal na projekty związane ze środowiskiem i energią wyniosły w 2012 r. 321 mln USD. W ubiegłym roku zainwestowano także około 39 mln USD w rozwój przyjaznych środowisku produktów oraz 14 mln USD w ekologiczne rozwiązania. Zaowocowało to niższą emisją CO 2 oraz zmniejszeniem liczby niebezpiecznych odpadów.

— Koncern inwestował też w produkcję stali o wysokiej wytrzymałości, rozwiązania i produkty ze stali elektrycznej dla rynku motoryzacyjnego oraz powłoki organiczne i produkty dla przemysłu opakowaniowego. Inwestycje ekologiczne dotyczyły wielu dziedzin, począwszy od mniejszego zużycia energii, do przełomowych technologii ograniczających emisję do atmosfery lub pozwalających na ponowne wykorzystanie produktów ubocznych, powstałych w procesie produkcji stali — mówi Surojit Ghosh, członek zarządu ArcelorMittal Poland. Od przejęcia w 2004 r. Polskich Hut Stali koncern wydał w Polsce prawie 5 mld zł na projekty zmierzające do obniżenia emisji zanieczyszczeń oraz zmniejszenia zużycia wody, koksu i energii.

Inwestycje w koksowni w Zdzieszowicach, budowa instalacji odpylania hali wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskiej hucie, modernizacja instalacji oczyszczania gazu koksowniczego w Krakowie pozwoliły zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Grupa zamierza ograniczyć emisję CO 2 na tonę wyprodukowanej stali o 8 proc. do roku 2020. Koncern szacuje, że rocznie do 2020 roku osiągnie oszczędności energetyczne sięgające 200 mln USD w porównaniu do 2007 r.

Samoloty i samochody

Przedstawiciele Emirates podkreślają, że mają jedną z najmłodszych flot. Średnia wieku samolotów wynosi niewiele ponad sześć lat, przy średniej światowej wynoszącej ponad 11 lat. To przekłada się na niezwykłą wydajność floty pod względem zużycia paliwa i emisji. Jest ona pod tym względem o 16,6 proc. lepsza od globalnej floty Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

Z kolei Grupa BMW przypomina, że od 1995 do 2012 r. poziom emisji CO 2 w europejskiej flocie nowych samochodów tego koncernu został zredukowany aż o 30 proc. Sprzedawane obecnie 34 modele BMW emitują maksymalnie do 120 g CO 2/km, zaś cztery modele już poniżej 100 g/km. W najbliższych dniach w salonach pojawią się pierwsze egzemplarze auta elektrycznego BMW i3.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu