Przeszło 18 z 19 poprawek Senatu do ustawy o CBA

Polska Agencja Prasowa SA
08-06-2006, 18:49

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomenduje przyjęcie 18 z 19 senackich poprawek do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Poprawki rozpatrywano na czwartkowym posiedzeniu komisji. Głosowanie w tej sprawie planowane jest w nocy z czwartku na piątek.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomenduje przyjęcie 18 z 19 senackich poprawek do ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Poprawki rozpatrywano na czwartkowym posiedzeniu komisji. Głosowanie w tej sprawie planowane jest w nocy z czwartku na piątek.

W celu ograniczenia możliwości zbierania przez CBA wszystkich danych osobowych, w tym tzw. danych wrażliwych, posłowie komisji zaakceptowali poprawkę doprecyzowującą, że Biuro może zbierać wszelkie dane, o ile są one niezbędne.

Posłowie komisji opowiedzieli także się za poprawką, która zobowiązuje szefa CBA do corocznego przestawiania informacji o wynikach działalności Biura, nie tylko Sejmowi ale i Senatowi.

Akceptację uzyskała również poprawka, obligująca CBA do przedstawiania informacji o prowadzonej działalności analitycznej nie tylko premierowi, prezydentowi i Sejmowi, ale także Senatowi.

Posłowie poparli ponadto propozycję, by z przeprowadzanych kontroli operacyjnych sporządzany był protokół obejmujący okoliczności związane ze sprawą.

Zaaprobowano także kilka poprawek redakcyjnych.

W myśl wracającej do Sejmu ustawy, CBA będzie nową służbą specjalną państwa. Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych.

Biuro ma zatrudniać około 500 osób. Budżet CBA na 2006 rok ma wynieść 70 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Przeszło 18 z 19 poprawek Senatu do ustawy o CBA