Przewaga spadków na Wall Street

opublikowano: 16-11-2016, 22:21

Dow Jones spadał na zamknięciu o 0,3 proc., a S&P500 o 0,2 proc. Nasdaq zyskał 0,4 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji nastąpiła realizacja zysków po serii wzrostów. W przypadku średniej Dow Jones trwała siedem kolejnych sesji, z których cztery ostatnie przed środową kończyły się rekordową wartością indeksu blue chipów. Inwestorzy sprzedawali akcje spółek finansowych, których indeks zyskał od wyborów prezydenckich prawie 10 proc. w związku z oczekiwaniem, że prezydentura Donalda Trumpa oznacza słabszą regulację biznesu i wyższe stopy procentowe. Popytem cieszyły się natomiast pozostające ostatnio w tyle akcje spółek technologicznych. Dolar umocnił się kolejny dzień, a jego indeks, pokazujący zmianę wartości wobec koszyka sześciu walut, osiągnął w środę największą wartość od 13 lat. Cena złota prawie się nie zmieniła. Staniała ropa, co tłumaczono informacją o wzroście jej zapasów w USA.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

ARC

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 7 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały akcje spółek finansowych (-1,4 proc.), z segmentu energii (-0,9 proc.) oraz użyteczności publicznej (-0,8 proc.), które tracą na atrakcyjności w potencjalnym otoczeniu wyższych stóp procentowych i inflacji.

Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty IT (0,9 proc.) i usług telekomunikacyjnych (1,0 proc.).

Na zamknięciu taniało 64 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadały kursy 18. Najmocniej taniały największe banki: JP Morgan Chase (-2,5 proc.) i Goldman Sachs (-2,4 proc.), które przez miniony tydzień zdrożały o odpowiednio 13 i 16 proc., oraz spółka farmaceutyczna Merck & Co. (-1,6 proc.). Najmocniej drożały   Walt Disney (1,5 proc.), Visa (1,95 proc.) i Apple (2,7 proc.). Producent iPhone'ów przez miniony tydzień staniał o prawie 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu