Przewoźnicy wnoszą o zawieszenie poboru opłat w e-TOLL

  • PAP
opublikowano: 28-09-2021, 15:37

Przewoźnicy drogowi wnoszą o zawieszenie poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych w nowym systemie e-TOLL - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej szef Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.

"Do Pana Premiera wnioskujemy, aby zawiesić funkcjonowanie wdrażanego systemu do czasu, aż zacznie on prawidłowo funkcjonować. (...) Uważamy, że dokąd ten system nie będzie działał w pełni sprawnie, do tego momentu powinno zostać zawieszenie poboru opłat" - powiedział Buczek.

Szef ZMPD zaznaczył, że przewoźnicy nie uchylają się od obowiązku płacenia danin na rzecz Skarbu Państwa, na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego. "Chcemy rzetelnie regulować swoje zobowiązania" - podkreślił.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

Buczek powiedział, że podstawowym urządzeniem do poboru opłat za przejazd po drogach ma być smartfon i dodał, że w starym systemie opłaty są uiszczane za pomocą specjalnych urządzeń OBU (urządzeń pokładowych - PAP).

Tymczasem na początku września tego roku Krajowa Administracja Skarbowa informowała, że przewoźnicy mogą korzystać z oferty 65 dostawców, którzy oferują ponad 270 typów urządzeń - zarówno OBU, jak i Zintegrowanych Systemów Logistycznych, czyli typów ZSL, za pomocą których opłaty można uiszczać w nowym systemie e-TOLL.

Piotr Litwiński, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, powiedział na wtorkowej konferencji, że branża najbardziej krytycznie ocenia fakt, że operator systemu nie zapewnił firmom transportowym urządzeń OBU na zasadzie dzierżawy. Drugim grzechem, według Litwińskiego, są kary, jakie bez możliwości odwołania się od nich będą nakładane na przewoźników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane