Przybywa zarezerwowanych mieszkań

opublikowano: 07-02-2023, 15:46
aktualizacja: 07-02-2023, 16:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Klienci podpisali w styczniu rekordowo dużo umów rezerwacyjnych, czekając w blokach startowych na rządowy program dopłat. Sprzedaż deweloperów wzrosła niewiele.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile mieszkań sprzedali w styczniu deweloperzy w siedmiu największych miastach
  • ile umów rezerwacyjnych podpisali klienci
  • co skłania klientów do zamawiania mieszkań
  • jak rezerwacje mogą wpłynąć na podaż nowych lokali

Po wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych powiało optymizmem — sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym minimalnie rośnie już kolejny miesiąc. Deweloperzy działający na siedmiu największych rynkach (Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) sprzedali w styczniu 3,3 tys. mieszkań. Wyniki poprawili zaledwie o 2 proc. w stosunku do grudnia, ale był to wynik o 50 proc. wyższy niż w sierpniu, najgorszym sprzedażowo miesiącu minionego roku — wynika z danych Otodom Analytics.

Rośnie nadzieja na zmiany:
Rośnie nadzieja na zmiany:
Wyniki z ostatnich dwóch miesięcy napawają ostrożnym optymizmem, choć do utrwalenia się trendu wzrostowego wciąż daleko — mówi Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics.
KUBA PELKA

— Aby mówić o powrocie do poziomu sprzedaży z przełomu lat 2021/22, niezbędne jest zwiększenie dostępności kredytów. Popyt na to wyraźnie czeka, o czym może świadczyć wyjątkowo wysoka liczba rezerwacji dokonywana w biurach sprzedaży deweloperów — mówi Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku Otodom Analytics.

Łącznie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach zarezerwowano 2,4 tys. mieszkań. Taki poziom rezerwacji ostatni raz notowany były w pierwszej połowie 2021 r., kiedy w ciągu miesiąca sprzedawało się prawie dwukrotnie więcej mieszkań deweloperskich niż obecnie.

Zdaniem Katarzyny Kuniewicz tylko część tych rezerwacji zostanie wykorzystana. Część zarezerwowanych lokali to takie, których nabywcy czekają na finalne warunki rządowego programu dopłat, natomiast część zarezerwowali ci, którzy obawiają się wzrostu cen, gdy zwiększy się popyt. Może się on zwiększyć z powodu złagodzenia zasad wyliczania zdolności kredytowej (7 lutego Komisja Nadzoru Finansowego obniżyła do 2,5 p.p. bufor dla kredytów z czasowo stałą stopą procentową) oraz preferencyjnych warunków kredytowania dla nabywców pierwszych mieszkań (szczegóły programu Bezpieczny kredyt 2 proc. ogłoszono dzień wcześniej).

Ekspertka Otodom Analitcs przypuszcza, że deweloperzy będą czekali z decyzjami o zwiększeniu liczby budowanych mieszkań na ogłoszenie przez rząd kalendarza wypłat pieniędzy z rządowego programu, by elastycznie dostosować do nich produkcję. W styczniu np. zwiększyli liczbę mieszkań wprowadzanych do sprzedaży do 2,8 tys. w siedmiu największych miastach, tj. o 53 proc. więcej w porównaniu z grudniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane