Przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego kosztowały 15,6 mln zł

PAP
opublikowano: 13-11-2008, 16:23

Na przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, z której ostatecznie władze stolicy się wycofały, wydano 15,6 mln zł - poinformował w czwartek dyrektor biura rozwoju miasta Janusz Kulik.

Podczas obrad Rady Warszawy przedstawiciele Ratusza wyjaśniali powody zaniechania rekonstrukcji Pałacu Saskiego na pl. Piłsudskiego. Pieniądze te wydano m.in. na prace archeologiczne i zabezpieczenie terenu, projekt koncepcyjny pałacu oraz wycinkę drzew.

Przedstawiciele opozycyjnego klubu radnych PiS skrytykowali prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz za to, że wycofała się z zapowiedzi odbudowy pałacu.

Z kolei zastępcy prezydenta miasta - Andrzej Jakubiak i Włodzimierz Paszyński odpierali te zarzuty, podkreślając, że poniesione koszty to efekt błędnych decyzji urzędników za czasów, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński.

W styczniu władze Warszawy rozwiązały umowę z wykonawcą projektu i odbudowy Pałacu Saskiego firmą Budimex-Dromex. Miasto miało rozpisać nowe przetargi na projekt i obudowę Pałacu, który miał w przyszłości stać się siedzibą władz miasta.

Umowę rozwiązano za porozumieniem stron bez sankcji karnych dla żadnej z nich "w wyniku wystąpienia przesłanek niezależnych od stron". Odstąpienie od umowy okazało się konieczne ze względu na wpisanie piwnic pałacu Morsztynów i Pałacu Saskiego do rejestru zabytków.

Decyzją stołecznego konserwatora zabytków piwnice te zostały zasypane piaskiem, po wcześniejszym ich zakonserwowaniu. Planowane na odbudowę pałacu pieniądze miasto zamierza przeznaczyć na budowę Mostu Północnego.

Pałac Saski, wzniesiony w 1724 r. w wyniku rozbudowy wcześniejszego pałacu Morsztynów i przebudowywany w XIX i XX w., został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Zachował się jedynie fragment kolumnady pałacowej z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Władze Warszawy zdecydowały, że odbudują pałac przy Pl. Piłsudskiego w kształcie z 1939 r. Prace w tym kierunku rozpoczęto w 2006 r., a od 27 sierpnia do 22 grudnia 2006 r. trwały prace archeologiczne poprzedzające odbudowę. W efekcie odsłonięto pozostałości historycznej zabudowy zachodniej pierzei tego placu.

Archeolodzy przebadali teren pod niezachowanym budynkiem pałacu (z wyłączeniem gruntu pod ocalałą kolumnadą Pomnika Nieznanego Żołnierza) o powierzchni blisko 7 tys. m kw. Dzięki temu odsłonili m.in. dobrze zachowany kompleks piwnic datowanych na XVII w. Rozpoznano fundamenty ścian i piwnic pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, znanego poety i zamożnego polityka. Archeolodzy natrafili także na starszą konstrukcję, tzw. wał wazowski z pierwszej połowy XVII w. Jest to ziemny nasyp obronny z fosą, który w tym miejscu osłaniał Warszawę od południa.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zakładał wyburzenie dużej części zachowanych piwnic. W miejscu podziemnych korytarzy miały się znaleźć dwupoziomowe parkingi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu