Putin: uczciwi biznesmeni nie powinni żyć w strachu

opublikowano: 20-02-2019, 14:03

Tydzień po aresztowaniu najbardziej prominentnego inwestora zagranicznego w kraju, Władimir Putin zapewnił, że uczciwe firmy nie powinny żyć w strachu przed ściganiem w Rosji, informuje ft.com.

Michael Calvey został aresztowany w ubiegłym tygodniu za rzekome oszukanie Banku Wostocznyj na 2,5 mld RUB. Calvey, którego fundusz private equity Baring Vostok posiada 52,5 proc. udziałów w Banku Wostocznyj, twierdzi, że zarzuty są związane z walką o kontrolę nad bankiem z dwoma połączonymi z Kremlem biznesmenami, Artemem Awetyzjanem i Szerzodem Jusupowem.

Władimir Putin
fot. Bloomberg

Sprawa, która ruszyła niecały tydzień po tym, jak Jusupow złożył skargę do rosyjskich służb bezpieczeństwa, wywołała oburzenie wśród zachodnich inwestorów i liberalnych technokratów, co skłoniło bank centralny do interwencji w tym tygodniu.

Nie wspominając nazwiska Calvey'a, Putin wykorzystał w środę swoje doroczne wystąpienie, by wezwać do sprawiedliwego traktowania biznesu.

- Uczciwi biznesmeni nie powinni obawiać się postępowania karnego - powiedział Putin.

- Jest to poważny problem dla gospodarki. Społeczność biznesowa wskazuje na wiele problemów w naszych ramach prawnych. Tak zwane przestępstwa gospodarcze muszą być traktowane w sprawiedliwy sposób. Bardzo często ludzie są przetrzymywani w więzieniu tylko dlatego, że śledczy nie są wystarczająco kompetentni - powiedział.

Avetisyan został powołany przez Putina w 2011 r. na stanowisko w kremlowskim think-tanku gospodarczym, a później przekonał prezydenta do poparcia swoich planów utworzenia wspieranego przez państwo banku dla małych przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane