Rafako się odradza

opublikowano: 16-12-2015, 22:00

Analitycy dwóch biur maklerskich prognozują 30-procentowy wzrost cen akcji budowlanej firmy.

Zależny od znajdującego się w upadłości układowej PBG wykonawca bloków energetycznych i producent kotłów zainteresował analityków DM Banku Ochrony Środowiska i Trigon DM. Konkluzja z raportów sprzed kilku dni jest podobna. Jedną akcję wycenili — odpowiednio — na 10,10 i 9,30 zł. Rekomendacje wydano przy cenie poniżej 7 zł, ale nawet przy obecnym kursie oznacza to ponad 30-procentowy potencjał wzrostu.

— W sierpniu 2015 r. z emisji akcji spółka zdobyła w sumie 89,2 mln zł netto. Od tego czasu firma przekracza nasze założenia dotyczące marży i spełnia oczekiwania dotyczące wartości pozyskanych zamówień. We wrześniu 2015 r. bez dalszych opóźnień przegłosowany został układ wierzycieli PBG, w wyniku czego pośrednią kontrolę nad Rafako uzyskali inwestorzy finansowi, a spółka po zatwierdzeniu układu przez sąd odzyska zdolność negocjacyjną, jeżeli chodzi o bezwarunkowe linie gwarancyjne — tłumaczy Krzysztof Kubiszewski, analityk Trigona DM.

Podobną opinię mają Michał Stalmach i Wojciech Romanowski z DM BOŚ. Specjaliści przyznają, że niektórzy inwestorzy mogą być zaniepokojeni sytuacją PBG, ale twierdzą, że nie wpływa ona na Rafako, a rating kredytowy tej ostatniejbędzie się poprawiał.

Ich zdaniem, w 2017 r. zysk netto Rafako przekroczy 100 mln zł, wobec niecałych 35 mln zł w 2015 r. Analityk Trigona DM zakłada, że zysk spółki w 2017 r. wyniesie 97 mln zł, a w 2015 r. 33 mln zł. Analitycy podkreślają przy tym, że poprawa sytuacji spółki nie będzie wyłącznie efektem umowy na budowę bloku w Jaworznie.

Wierzą, że spółka może zdobyć kontrakty o wartości 3 mld zł. Analityk Trigona DM zakłada na lata 2015, 2016 i 2017 pozyskiwanie — odpowiednio — 400, 720 i 820 mln zł nowych kontraktów. Wśród potencjalnych nowych zamówień Rafako analitycy DM BOŚ wymieniają prace w zakładach energetycznych na warszawskim Żeraniu, w Ostrołęce, Łagiszach, Koninie i nowe zamówienie dotyczące dostosowania instalacji do konkluzji BAT w Jaworznie.

— Generalnie nowe stanowisko rządu dotyczące inwestycji konwencjonalnych jest pozytywne dla spółki. Wierzymy, że wdrożenie BAT może generować nawet 7 mld zł inwestycji na rynku lokalnym — twierdzą analitycy DM BOŚ. Przedstawiciele obu brokerów dość optymistycznie patrzą na perspektywę wypłaty dywidend przez spółkę. Do czasu zakończenia prac w Jaworznie jest to uwarunkowane zgodą banków.

— Szacujemy, że spółka odłoży w kolejnych trzech latach znaczną ilość gotówki i zakładamy, że banki zgodzą się na wypłatę 20 proc. zysku netto od 2017 r. — zakłada Krzysztof Kubiszewski. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu