Czytasz dzięki

Raiffeisen nie znalazł chętnych na akcje

MEWA
opublikowano: 06-07-2017, 15:51
aktualizacja: 06-07-2017, 18:37

Raiffeisen Bank International AG (RBI) postanowił zawiesić ofertę publiczną akcji (IPO) spółki zależnej Raiffeisen Bank Polska

Raiffeisen Bank Polska nie znalazł chętnych na akcje oferowane w ramach oferty publicznej przy cenie akceptowalnej dla Raiffeisen Bank International (RBI), austriackiego właściciela banku – wpierw poinformowały agencje Bloomberg i Reuters, a następnie RBI w oficjalnym komunikacie. W czwartek  zakończyła się budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, którzy jako jedyni mogą brać udział w ofercie sprzedaży 15 proc. akcji banku.

Zobacz więcej

Raiffeisen

REUTERS/Leonhard Foeger/FORUM

Decyzja o zawieszeniu IPO została podjęta bez wskazania nowego harmonogramu.

Ze źródeł agencyjnych wynika, że inwestorzy oczekiwali dyskonta wobec wartości księgowej wyższego niż był gotowy udzielić RBI.

Agencje doniosły, że Raiffeisen byłby potencjalnie zainteresowany sprzedażą, gdyby znaleźli się chętni zapłacić 90 proc. wartości księgowej (w odniesieniu do pakietu 15 proc. akcji to 950 mln zł).

 - Były niewielkie zapisy po cenie równej 60 proc. wartości księgowej. IPO prawdopodobnie zostanie zawieszone lub odwołane - powiedział pragnący zachować anonimowość rozmówca agencji Reuters.

Raiffeisen miał obowiązek uplasowania akcji na GPW do końca czerwca 2017 r. Austriacy nie spieszyli się z IPO ze względu na oczekiwaną niską wycenę akcji banku, ale Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) była nieugięta.

Inwestorów zniechęcał wysoki udział portfela kredytów denominowanych we frankach. Raiffeisen ma 11,2 mld zł takich kredytów, co stanowi około 35 proc. całego portfela kredytowego (na koniec 2016 r.). Trudno też o zapał inwestorów do kupna aktywa wykazującego straty. W pierwszym kwartale bank miał 76,1 mln zł skonsolidowanej straty. Jej znaczny wzrost z 10,1 mln zł rok wcześniej bank tłumaczy odpisaniem 114 mln zł wartości marki Polbank i koniecznością wniesienia 48,5 mln zł opłaty na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków.

Austriacki inwestor bardzo niechętnie realizował wymuszone IPO. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że nie prowadzi aktywnego marketingu wśród potencjalnych kupujących.

W czwartek po południu KNF poinformowała, że podejmie działania, aby możliwie jak najszybciej akcje banku znalazły się w obrocie na GPW, tak by zapewniona była ich faktyczna płynności na poziomie 15 proc. lub wyższym.

"Komisja Nadzoru Finansowego będzie dążyć do pełnego wyjaśnienia okoliczności, ze względu na które inwestor zdecydował się nie wykonywać złożonego zobowiązania, powodów zaistnienia takich okoliczności oraz na ile były one zależne lub niezależne od inwestora" - napisano w komunikacie KNF..

11,2 mld zł

Tyle kredytów we frankach ma Raiffeisen Bank Polska, co stanowi 35 proc. portfela kredytowego banku…

76,1 mln zł

 …a taką skonsolidowaną stratę miał w pierwszym kwartale 2017 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEWA

Polecane