Raport PRNews.pl: Aktywa banków – II kw. 2018 r.

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 21-09-2018, 12:39

Banki nieco zwolniły w drugim kwartale. Większe zmiany sumy bilansowej zaobserwowano tylko w trzech spośród największych podmiotów na polskim rynku. Akcja kredytowa poszła mocno w górę w Santander Bank Polska (były Bank Zachodni WBK) i mBanku.

Santander Bank Polska, fot. Wojciech Boczoń, Bankier.pl
Santander Bank Polska, fot. Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Dynamika zmian wartości aktywów banków w II kw. 2018 r. nie była oszałamiająca. Zdecydowana większość z 12 analizowanych podmiotów notowanych na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowała jedynie kosmetyczne korekty tej pozycji – wynika z raportu PRNews.pl o aktywach banków za II kw. 2018 roku.

Santander umacnia swoją pozycję

Bank Zachodni WBK, który już prezentujemy pod marką Santander Banku Polska, zaliczył największy procentowy wzrost aktywów spośród banków detalicznych. W ciągu kwartału suma bilansowa wzrosła o 7,33 proc. z poziomu 137,53 mld zł do 147,61 mld zł. Należy jeszcze pamiętać, że wkrótce bank dorzuci w sprawozdaniu do już posiadanych aktywów te wynikające z przejęcia części Deutsche Banku.

Tak duży zwyżka została wypracowana głównie przez zwiększenie akcji kredytowej banku i zwiększenie puli instrumentów finansowych przeznaczonych do sprzedaży. Do Banku Pekao znajdującego się oczko wyżej wciąż mu jednak sporo brakuje – różnica sięga niewiele ponad 40 mld zł.

Santanderowi udało się jednak umocnić swoją pozycję względem mBanku. Jeszcze kilka edycji raportu temu obie marki miały na tyle zbliżoną wielkość sumy bilansowej, że systematycznie zamieniały się miejscami z kwartału na kwartał. Teraz Santander ma już 15 mld zł przewagi nad mBankiem, któremu też udało się nieco wzrosnąć. W relacji kw. do kw. aktywa tego banku urosły o niewiele ponad 5 mld zł (3,75 proc.).Zauważalny wzrost dotyczył także ING Banku Śląskiego. Dynamika wyniosła 2,67 proc. w ujęciu kwartalnym, a aktywa na koniec II kw. wyniosły 127,11 mld.Alior Bank stabilnie, Bank BGŻ BNP Paribas traciCo ciekawe, największy spadek wartości aktywów (choć nadal skromny pod względem procentowym) zaliczył Bank BGŻ BNP Paribas, który wkrótce powinien podskoczyć w tabeli w związku z przejęciem Raiffeisen Polbanku. Ubytek wartości aktywów o 1,38 proc. oznaczał spadek sumy bilansowej z poziomu 70,79 mld zł do 69,81 mld zł.Podczas gdy Bank BGŻ BNP Paribas minimalnie się skurczył, Alior Bank utrzymał wartość swoich aktywów w niemal nienaruszonym stanie. To pozwoliło mu przeskoczyć BGŻ BNP Paribas w zestawieniu i zająć 7. miejsce. z sumą bilansową o wartości 70,43 mld zł.Kolejne wzrosty udało się jednak wypracować rynkowemu gigantowi – PKO Bankowi Polskiemu. Niezmienny lider polskiego rynku bankowego urósł o 0,9 proc., co nominalnie przełożyło się na ok. 2,5 mld zł więcej. Na koniec II kw. aktywa PKO Banku Polskiego wyniosły w konsekwencji 276,09 mld zł.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane