Raport: Rynek kart kredytowych – I kw. 2020

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 12-06-2020, 09:36

Rynek kart kredytowych stoi w miejscu. Z danych zebranych z banków o profilu uniwersalnym wynika, że na koniec I kw. 2020 r. w naszych portfelach było nieco ponad 6,1 mln kart kredytowych. To więcej o 81 tys. niż rok wcześniej, ale mniej o 64 tys. niż na koniec grudnia 2019 r.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Liczba wydanych kart od wielu kwartałów oscyluje w granicach 5,8-6,1 mln sztuk. Po chwilowych wzrostach zaraz następują spadki. I nie inaczej jest tym razem. W porównaniu do danych z grudnia 2019 r. nastąpił spadek liczby wydanych kart o 64 tys. Jeśli jednak spojrzymy na dane sprzed roku, mamy wzrost o 81 tys. plastików. Liczba kart krąży wokół 6 mln i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie.

Największym wydawcą pozostaje PKO BP, który ma w swoim portfelu 956 tys. kart – o 40 tys. więcej niż rok wcześniej. Na drugie miejsce awansował BNP Paribas z liczbą 830 tys. plastików, a na trzecie spadł Santander, który ma ich 801 tys. Spadek liczby kart odnotowały także silne dotychczas w tym segmencie Citi Handlowy i Credit Agricole. Zajmują odpowiednio 5 i 6 miejsce w zestawieniu.

NBP podaje, że na koniec IV kw. 2019 na ryku było niecałe 5,8 mln kart kredytowych (nowszych danych jeszcze nie ma). Różnica między danymi publikowanymi przez NBP, a tymi które podają nam banki wynika z przyjętej metodologii. NBP podaje liczbę kart wydanych i aktywnych, my z kolei prosimy banki o podanie nam wszystkich kart aktywnych w systemach, ale niekoniecznie aktywowanych przez klientów. Są tu więc też karty, które zostały wysłane klientom, ale nie zostały jeszcze aktywowane.

Z danych BIK wynika z kolei, że pierwsze miesiące tego roku na rynku kart kredytowych były znacznie słabsze niż końcówka roku. W styczniu banki wydały 77,8 tys. kart, w lutym – 78,5 tys., w marcu – 54,4 tys. kart kredytowych, a już w kwietniu tylko 35,6 tys. kart. To spadek w ujęciu liczbowym o -67,3 proc. i wartościowym o -68,0 proc. Więcej na ten temat w artykule Pandemia zachwiała rynkiem kart kredytowych. Sprzedaż spadła o 70 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane