Raport Ventoro: Offshoring coraz bardziej modny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 14:46

Ponad 19 proc. firm z Europy i USA posiada wdrażane w życie strategie offshoringowe, w ciągu następnego roku strategie takie będzie miało już 31 proc. przedsiębiorstw. Najlepszymi regionami na inwestycje tego typu są Indie, Chiny, Azja Południowo-Wschodnia i Europa Środkowa - wynika z raportu "Offshore 2005 Research", przygotowanego przez firmę analityczną Ventoro.

Ponad 19 proc. firm z Europy i USA posiada wdrażane w życie strategie offshoringowe, w ciągu następnego roku strategie takie będzie miało już 31 proc. przedsiębiorstw. Najlepszymi regionami na inwestycje tego typu są Indie, Chiny, Azja Południowo-Wschodnia i Europa Środkowa - wynika z raportu "Offshore 2005 Research", przygotowanego przez firmę analityczną Ventoro.

    Offshoring to przenoszenie produkcji i usług z krajów macierzystych siedzib spółek do krajów o niskich kosztachdziałalności gospodarczej.   Większość z przebadanych 5 tys. 231 firm z USA i Kanady, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Francji, stanowią firmy decydujące o rozwoju całych branż, znajdujące się na liście Fortune 1000.

    Zdaniem ich zarządów, "przed offshoringiem nie ma ucieczki", stąd niemal 1/3 wszystkich ankietowanych firm będzie posiadać strategie offshoringu na koniec obecnego roku, a aż 72 proc. badanych potwierdza znaczne zwiększenie budżetów na taki rodzaj inwestycji.

    Deklarowane przez uczestników badania przyczyny, dla których offshoring jest tak ważny, to przede wszystkim możliwości obniżki kosztów działalności, zwiększenie jakości wyrobów bez dodatkowych nakładów, zmniejszenie czasu reakcji na zapotrzebowanie rynku, możliwość bardziej agresywnego działania i tworzenia wieloletnich planów strategicznych oraz penetracji nowych rynków i nisz.

    Najważniejsze - zdaniem ankietowanych - jest zmniejszenie kosztów, na co wskazuje aż 80 proc. z nich. Najmniej istotna jest natomiast penetracja nowych rynków - ten element ważny jest tylko dla 8 proc. badanych.

    Powody dla których nie prowadzi się inwestycji offshoringowych leżą za to w sferze bezpieczeństwa (80 proc. wskazań), kontroli jakości (75 proc.), niemożności wdrożenia offshoringu ze względu na charakter modelu biznesowego, w którym działa firma (45 proc.) i braku siły fachowej (42 proc.).

    Najpoważniejsze zarzuty wobec inwestycji offshoringowych to brak zaplanowanych redukcji kosztów, brak oszczędności na nakładach oraz brak odbicia w zwiększonych przychodach.

    Jednak co trzecia firma (32 proc.) odczuła pozytywny efekt inwestycji offshoringowych - dzięki takiej inwestycji zdołały one zaoszczędzić do 20 proc. dotychczasowych nakładów, zaś następnych 15 proc. firm uzyskało oszczędności sięgające 60 proc.

    Większość oszczędności pochodzi z uproszczenia i możliwości długoterminowego zaplanowania wewnętrznych procedur firmy (46 proc.) i lepszego zorganizowania procesu produkcyjnego (42 proc.). 

    Najlepsze regiony do tworzenia inwestycji offshoringowych to - zdaniem ankietowanych firm - Azja Południowo-Wschodnia, Chiny, Indie i Europa Środkowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane