Czytasz dzięki

RBA deklaruje otwartość na przyszłe obniżki stóp

opublikowano: 18-06-2019, 07:15

Australijski bank centralny prawdopodobnie obniży stopy procentowe, aby zwiększyć zatrudnienie i podnieść wiarę gospodarstw domowych, że inflacja powróci do celu.

Bank Rezerw Australii (RBA) złożył taką deklarację w protokole z posiedzenia władz monetarnych z 4 czerwca, podczas którego złagodził stopę gotówkową  do 1,25 proc. To była pierwsza obniżka od prawie trzech lat.

Bank Rezerw Australii (Reserve Bank of Australia RBA)
Zobacz więcej

Bank Rezerw Australii (Reserve Bank of Australia RBA) fot. Bloomberg

Biorąc pod uwagę ilość wolnych mocy produkcyjnych na rynku pracy i szerzej w gospodarce, członkowie zgodzili się, że bardziej prawdopodobne jest, że dalsze łagodzenie polityki pieniężnej byłoby właściwe w nadchodzącym okresie – napisano w raporcie 

Uznali jednak również, że niższe stopy procentowe nie są jedyną dostępną opcją pomagającą obniżyć stopę bezrobocia.

Stojący na czele RBA Philip Lowe ostrzegł przed nadmiernym poleganiem na polityce pieniężnej, twierdząc, że inwestycje infrastrukturalne i reformy strukturalne mogą również pomóc przyspieszyć wzrost gospodarczy.

Bank centralny ponownie skupia się na inflacji, przyznając, że od trzech lat pozostaje poniżej celu i może zacząć wpływać na oczekiwania gospodarstw domowych. 

Cel inflacyjny odgrywa ważną rolę jako silna kotwica średnioterminowa dla oczekiwań inflacyjnych, aby pomóc w zapewnieniu niskiej i stabilnej inflacji, co z kolei wspiera trwały wzrost zatrudnienia i dochodów – ocenił Lowe.

RBA dąży obecnie do bezrobocia na poziomie 4,5 proc, aby spróbować ożywić inflację, w porównaniu z 5 proc., które wcześniej określał jako pełne zatrudnienie.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane