Czytasz dzięki

Rekordowe IPO grozi atakiem spekulacyjnym na duńską koronę

Sprzedaż na giełdzie pakietu akcji spółki Dong Energy może być dla stabilności notowań duńskiej korony zagrożeniem większym od uwolnienia kursu franka w 2015 r., ostrzega agencja Bloomberg.

Notowania euro wyrażone w duńskiej koronie. Im niżej znajduje się kurs, tym korona silniejsza. Na wykresie zaznaczono momenty uwolnienia kursu franka przez SNB oraz IPO Dong Energy
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania euro wyrażone w duńskiej koronie. Im niżej znajduje się kurs, tym korona silniejsza. Na wykresie zaznaczono momenty uwolnienia kursu franka przez SNB oraz IPO Dong Energy Bloomberg

W zapowiadanej na czerwiec pierwszej ofercie publicznej (IPO) sprzedanych zostanie 15 proc. akcji kontrolowanej przez duński skarb i bank Goldman Sachs spółki Dong Energy, wartych około 2,25 mld USD. Ta największa od dekady IPO w Danii budzi ogromne zainteresowanie ze strony zagranicznych inwestorów, a tymczasem jej termin zbiega się z wejściem na ostatnią prostą kampanii przed referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To rodzi obawy, że planowane na 10 czerwca IPO przyczyni się do runu inwestorów na postrzeganą jako bezpieczną przystań duńską koronę.

Bank centralny w Kopenhadze tradycyjnie dąży do utrzymania kursu korony wobec euro w wąskim zakresie wahań. To zmusza go do interwencji w okresach zawirowań na rynku, takich jak wywołany przez rezygnację w styczniu 2015 r. banku Szwajcarii (SNB) z utrzymywania parytetu notowań franka wobec euro. Obecnie jednak obrona duńskiej waluty przed niekontrolowanym umocnieniem może się okazać o niebo trudniejsza niż przed nieco ponad rokiem, bo notowania euro wyrażone w koronie już na trzy tygodnie przed IPO znalazły się na pułapach z dna kryzysu wywołanego przez SNB.

- To ciekawa sytuacja, bo IPO zbiega się z okresem znacznej presji popytowej na rynku korony i jest to także moment bardzo bliski referendum w sprawie brexitu. IPO da inwestorom okazję do zakupu aktywów denominowanych w koronie w momencie, kiedy jest ona już silna – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Jens Naervig Pedersen, analityk Danske Banku.


Notowania euro wyrażone w duńskiej koronie. Im niżej znajduje się kurs, tym korona silniejsza. Na wykresie zaznaczono momenty uwolnienia kursu franka przez SNB oraz IPO Dong Energy. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane