Rekordowo tanie obligacje Argentyny

opublikowano: 29-08-2019, 13:56

Po tym jak Argentyna ogłosiła plan „przeprofilowania” części swojego długu, notowane na rynkach międzynarodowych dolarowe obligacje kraju rekordowo staniały, informuje Reuters.

Powodem wyprzedaży jest wypowiedź ministra skarbu Argentyny. Hernan Lacunza ogłosił, że rząd chce wydłużyć okres wykupienia krótkoterminowych, lokalnych instrumentów dłużnych i planuje negocjacje z posiadaczami obligacji kraju i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. To wywołało nerwową reakcję inwestorów, którzy obawiają się powrotu lewicy do władzy w Argentynie po październikowych wyborach, a także kolejnej restrukturyzacji długu kraju.

Cena obligacji Argentyny z terminem wykupu w 2028 roku spadła do 42 centów za dolara. 100-letnie obligacje kraju, wyemitowane w 2017 roku, notowano po rekordowo niskiej cenie 43,25 centów za dolara.

Koszt ubezpieczenia się od niewypłacalności Argentyny w okresie pięciu lat skoczył do 3093 pkt. bazowych. Od niedawnych prawyborów, które niespodziewanie pokazały możliwość odsunięcia od władzy przez lewicę obecnego, prorynkowego prezydenta, wzrósł o 2000 pkt. i bazując na zamknięciu ze środy sygnalizuje ok. 83 proc. prawdopodobieństwo niewypłacalności Argentyny w okresie następnych 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy