Religa: nie ma mowy o masowych wyjazdach lekarzy i pielęgniarek

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 06-10-2006, 13:58

2006-10-06 13:24

2006-10-06 13:24

 

6.10.Olsztyn (PAP) - Nie ma mowy o masowych wyjazdach lekarzy i pielęgniarek za granicę, a tym samym nie ma żadnego zagrożenia funkcjonowania w Polsce służby zdrowia. Jedyną grupą medyczną, w której emigracja może stanowić zagrożenie są anestezjolodzy - powiedział w piątek w Olsztynie szef resortu zdrowia, Zbigniew Religa.

Minister podkreślił, że dotychczas z Polski wyjechało do pracy za granicą ok. 4 procent lekarzy i 2 procent personelu pielęgniarskiego. Jego zdaniem nie stanowi to żadnego problemu dla funkcjonowania służby zdrowia w Polsce.

"Z Polski zawsze wyjeżdżano do pracy za granicą i nie ma w tym żadnego zaskoczenia. Działa tu czynnik ekonomiczny. Różnice między zarobkami będą się utrzymywały jeszcze długo. Zresztą nie dotyczy to tylko nas, w Irlandii mieli ten sam problem, lekarze wyjeżdżali, gdy mieli lepsze oferty w innych krajach" - podkreślił minister.

Według przedstawionych w połowie tego roku informacji samorządu lekarskiego, emigracja anestezjologów była najliczniejszą i sięgnęła ok. 14 procent. Podobny procent wyjazdów zanotowano wśród chirurgów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu