Reluga: w grudniu sprzedaż się załamała, a bezrobocie wzrosło

PAP
opublikowano: 24-01-2013, 11:59

Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga o czwartkowych GUS z których wynika, że sprzedaż detaliczna w grudniu 2012 r. spadła o 2,5 proc. rdr, a stopa bezrobocia sięgnęła w grudniu 13,4 proc.:

"Grudniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej zaskoczyły negatywnie spadkiem o 2,5 proc. rok do roku w ujęciu nominalnym (po raz pierwszy od kwietnia 2010 r.) oraz o 3,6 proc. rdr w ujęciu realnym. O tak słabym odczycie zadecydowały spadki sprzedaży w kategoriach: pojazdy mechaniczne o 12,4 proc. rdr; prasa książki o 17,4 proc.; paliwa o 4,2 proc. oraz +pozostałe+ o 7,3 proc. Warto zaznaczyć, że dynamika sprzedaży detalicznej po wyłączeniu samochodów i paliw również była ujemna, po raz pierwszy od początku 2010 r.

W innych kategoriach dynamika sprzedaży, licząc rok do roku, wyraźnie wyhamowała. Dla przykładu, o ile wzrost sprzedaży w kategorii +meble, RTV+ wynosił średnio w poprzednich miesiącach roku prawie 20 proc., a w listopadzie ponad 15 proc., w grudniu było to tylko 6,8 proc. rdr. Kategoria +odzież, obuwie+ w pierwszych trzech kwartałach roku pokazała wzrost sprzedaży o około 5 proc. rdr, a w ostatnim kwartale roku średnio spadek o 1,6 proc.

Grudniowe dane o sprzedaży detalicznej wskazują, że konsumpcja gospodarstw domowych wyraźnie wyhamowała, co jest efektem spadku realnego funduszu płac oraz niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Dane te wpisują się w wymowę ostatnio opublikowanych danych z gospodarki realnej: produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa, dane z rynku pracy, wskazują, że aktywność gospodarcza w ostatnim miesiącu 2012 r. znacząco spadła. Co więcej, dane te potwierdzają nasze oczekiwania, że w czwartym kwartale 2012 r. gospodarka wyraźnie wyhamowała, do około 0,5 proc. rdr z 1,4 proc. rdr w trzecim kwartale. W całym 2012 r. wzrost gospodarczy spowolnił do 1,8 proc. rdr. Wstępne szacunki PKB za 2012 r. GUS opublikuje na konferencji prasowej 29 stycznia.

Jeśli chodzi o wzrost stopy bezrobocia, to grudzień, tak jak sądziliśmy, przyniósł jej wzrost do 13,4 proc. z 12,9 proc. miesiąc wcześniej. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w grudniu około 2,1 mln osób, to wzrost o 7,8 proc. rdr. Warto wspomnieć, że w grudniu 2012 r. liczba ofert pracy dość znacząco spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Perspektywy na nadchodzące miesiące nie są optymistyczne. Spodziewamy się utrzymywania stopy bezrobocia na podwyższonym poziomie, w tym wzrostu powyżej 14 proc. w styczniu. W kolejnych miesiącach stopa bezrobocia będzie się utrzymywać powyżej ubiegłorocznych poziomów."

Maciej Reluga, fot. Marek Wiśniewski
Maciej Reluga, fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane