Renata Wiśniowska pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. Baltic Areny

opublikowano: 24-05-2007, 20:17

Prezydent Gdańska powołał swojego pełnomocnika ds. przygotowania do realizacji Baltic Areny, stadionu na którym mają być rozgrywane mecze EURO 2012.

Pełnomocnikiem została architekt Renata Wiśniowska, absolwentka Politechniki Gdańskiej, która wcześniej przygotowywała i nadzorowała ofertę Gdańska w czasie starań Polski i Ukrainy o EURO 2012.

"Do EURO 2012 są potrzebne osoby, które potrafią życie prywatne na te 5 lat trochę schować, może nie w kąt, ale na drugą pozycję, i mogą się poświęcić tej idei, jaką jest EURO 2012. Wierzę głęboko, że pani Renata Wiśniowska potrafi dobrze skoordynować wszystkie skomplikowane działania związane z przygotowaniem budowy i później samą budową stadionu piłkarskiego" - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Piłkarski stadion w Gdańsku ma stanąć w dzielnicy Letnica, która obecnie jest zaniedbana, przeważają tam ceglane budynki w złym stanie technicznym a odsetek bezrobotnych jest wyższy niż średnia w mieście. "Budowa stadionu musi być dźwignią, która podniesie całą tą dzielnicę, odmieni ją. (...) Ta dzielnica potrzebuje odnowy i rewitalizacji" - powiedział prezydent Gdańska.

Adamowicz powołał również w czwartek swojego pełnomocnika ds. rewitalizacji Gdańska Letnicy, został nim Tomasz Słomczyński.

Mecze EURO 2012 w Gdańsku mają być rozgrywane na ponad 40- tysięcznym stadionie, którego kształt wzorowany będzie na bryle bursztynu. Obiekt będzie zbudowany od podstaw, kosztować ma 670 milionów złotych.

Stadion nazywać się będzie Baltic Arena. Projekt obiektu przygotowało niemieckie biuro architektoniczne z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu stadionów piłkarskich m.in. Arena auf Schalke w Gelsenkirchen czy AWD Arena w Hanowerze.

Stadion wraz z obiektami towarzyszącymi ma stanąć na działce o powierzchni 33 hektarów. Obecnie w tym miejscu znajdują się ogródki działkowe.

Planowane rozpoczęcie robót to przełom lat 2008/2009. Koncepcja funkcjonowania stadionu przewiduje nie tylko organizowanie na tym obiekcie spotkań piłkarskich, lecz również przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów. Miałyby one odbywać się w salach VIP-owskich na trybunach, których wielkość można będzie dowolnie modulować.

Kibice rywalizujących drużyn wchodzić będą na stadion poprzez odrębne platformy. Stadion zlokalizowany będzie w pobliżu linii i przystanku kolejowego oraz nieopodal jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, która jest właśnie modernizowana. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Renata Wiśniowska pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. Baltic Areny