Renault chce połączyć się z Nissanem w jeden podmiot

opublikowano: 29-03-2018, 11:10

Akcje francuskiego producenta samochodów Renault rosną mocno podczas czwartkowego handlu. Stoi za tym informacja o prowadzonych negocjacjach w sprawie fuzji z japońskim gigantem samochodowym, koncernem Nissan.

Jednym z badanych rozwiązań, jest połączenie w jeden podmiot z jednymi, wspólnymi akcjami. Byłoby to ukoronowanie trwającego już od 1999 r. strategicznego sojuszu obu spółek.

Renault
Zobacz więcej

Renault fot. Bloomberg

Wcześniej w marcu Reuters informował, że Renault i Nissan dyskutują odnośnie planów japońskiego producenta samochodów, w sprawie zakupu większości z 15-procentowego pakietu udziałów jakie francuski rząd posiada w holdingu Renault.

Sojusz między firmami obejmuje m.in. dzielenie się silnikami i budowanie mniejszych pojazdów na wspólnej architekturze i platformie. Trzecim podmiotem tej współpracy jest inny japoński koncern motoryzacyjny, Mitsubishi.

W 2016 r. Renault, Nissan i Mitsubishi odnotowały łączną sprzedaż na poziomie 9,96 miliona sztuk - co stanowiło jedną dziewiątkę wszystkich pojazdów sprzedawanych na całym świecie.

Sojusz miał czwartą pod względem wielkości sprzedaż w 2016 roku za grupą Volkswagen, Toyotą i General Motors.

Cena akcji Renault na otwarciu czwartkowej sesji w Paryżu zwyżkowała o 5,4 proc. Później dynamika wzrostu nieco wyhamowała i około godziny 11. polskiego czasu kurs zyskiwał nieco ponad 4 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu