Rentowność obligacji 10-letnich Polski najwyższa od 8 tygodni

opublikowano: 14-09-2016, 14:40

Rentowność polskich „dziesięciolatek” poszła w górę w ślad za rosnącą rentownością papierów państw eurolandu, pisze Reuters.

Wzrost rentowności w eurolandzie jest reakcją na wypowiedź Sabine Lautenschlaeger z władz Europejskiego Banku Centralnego, która powiedziała, że powinien on wstrzymać się do nowych działań stymulacyjnych.

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 20 lipca
Zobacz więcej

Rentowność obligacji 10-letnich Polski od 20 lipca

Rentowność obligacji 10-letnich Polski doszła do 2,937 proc., co oznacza wzrost o 10 pkt bazowych wobec wtorkowego minimum. Spread wobec rentowności obligacji Niemiec o tym samym okresie zapadalności wzrósł o 2 pkt bazowe do 2,89 pkt procentowych. Krzywa rentowności obligacji Polski stała się bardziej stroma, bo rentowność „dwulatek” wzrosła tylko o 4 pkt bazowe do 1,69 proc.

- Jeśli ta tendencja będzie kontynuowana nie da się wykluczyć testu na poziomie 3 proc. w sektorze 10-latek do końca tygodnia – napisał w raporcie Bank Pekao.

Analitycy zwracają uwagę, że w przypadku obligacji Węgier z „krótkiego” końca krzywej rentowności lub jej środka wsparciem jest oczekiwanie, że 20 września bank centralny ogłosi cięcie wielkości funduszy, które banki komercyjne muszą trzymać na trzymiesięcznych depozytach w banku centralnym.

- Polska jest inna, negatywne wiadomości, które budzą obawy, napływają z Warszawy każdego tygodnia – powiedział Reutersowi jeden z traderów.

Jako ostatni przykład wskazał spekulacje o dymisji ministra skarbu Dawida Jackiewicza.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rentowność obligacji 10-letnich Polski najwyższa od 8 tygodni