Resort budownictwa chce większej kontroli starostów zarządzających nieruchomościami

Polska Agencja Prasowa SA
08-06-2006, 12:31

Resort budownictwa chce zwiększenia kontroli zarządzania przez starostów nieruchomościami Skarbu Państwa - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Resort przygotowuje nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Resort budownictwa chce zwiększenia kontroli zarządzania przez starostów nieruchomościami Skarbu Państwa - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Resort przygotowuje nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami.

O nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami z sierpnia 1997 r. w zakresie ewidencjonowania mienia skarbowego, planowania jego wykorzystania i obowiązków sprawozdawczych starostw zwróciła się Najwyższa Izba Kontroli (NIK). NIK uznała, że 85 proc. skontrolowanych starostw nierzetelnie gospodarowało nieruchomościami Skarbu Państwa (SP). Straty SP oszacowano na 131,5 mln zł, z czego ok. 62,9 mln zł wynika z nierzetelnej ewidencji finansowo-księgowej lub sprawozdawczości.

Jak powiedział Styczeń, przygotowywana nowelizacja prawa w zakresie gospodarowania nieruchomościami skarbowymi zawierać będzie wymóg składania przez starostów wojewodom regularnych sprawozdań z wyników gospodarowania państwowym mieniem.

Dodał, że konieczne jest także wprowadzenie ustawowego obowiązku sporządzania przez starostów odrębnej ewidencji dla nieruchomości skarbowych, pozostających pod ich zarządem. Resort chce także, aby prawo nakładało na starostów obowiązek sporządzania planów wykorzystania w przyszłości nieruchomości skarbowych i zatwierdzenia ich przez wojewodów.

Styczeń przyznał, że zaprezentowany na początku czerwca raport NIK o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa w starostwach ujawnił "duże nieprawidłowości".

Kontrola NIK obejmowała okres od początku 2003 roku do 30 kwietnia 2005 roku. NIK zwróciła uwagę m.in. na niekompletną ewidencję zasobów oraz zagospodarowanie zaledwie około połowy gruntów skarbowych administrowanych przez starostów.

Prawie połowa z objętych kontrolą 34 starostw nie miała rzetelnych informacji nt. oddanych im w zarząd nieruchomości SP i sporządzała jedynie zestawienia objętych ewidencją gruntów i budynków. Co najmniej 25 proc. skontrolowanych nieruchomości nie posiadało uregulowanego stanu prawnego i tylko 12 starostw (ok. 35 proc. skontrolowanych) zaczęło porządkować tę sytuację, np. zakładając księgi wieczyste.

Co najmniej 50 proc. skontrolowanych nieruchomości pozostawało niewykorzystanych i nie przynosiło żadnych dochodów, np. z najmu czy dzierżawy. Starostowie 19 powiatów (55,9 proc.) nie sporządzali planów wykorzystania nieruchomości skarbowych w przyszłości - wynika z raportu NIK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Resort budownictwa chce większej kontroli starostów zarządzających nieruchomościami